To właśnie dla takich osób producenci sprzętów AGD nieprzerwanie pracują nad unowocześnianiem płyty gazowej, w taki sposób by stawały się coraz bardziej oszczędne oraz bezpieczne w użyciu. Nie zapominając przy tym również o wizualnej stronie, przeplatając tradycje z nowoczesnymi trendami.
Płyty grzejne gazowe
Płyty te posiadają tradycyjne, zazwyczaj cztery palniki gazowe: jeden duży i mały oraz dwa średnie. Na rynku można spotkać się również z płytami dwu-bądz pięciopalnikowymi. Niektórzy producenci produkują palniki na podwójny wieniec płomienia, co dodaje większej mocy. Istnieją również płyty elektryczno-gazowe gdzie obok palników gazowych znajdują się również elektryczne pola grzejne. Nowoczesne kuchnie z palnikami gazowymi posiadają elektryczną zapalarkę, którą można uruchomić pokrętłem bądź przyciskiem na panelu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba używać dodatkowej zapalarki.
Zabezpieczenia płyty
Kuchnie gazowe posiadają szereg zabezpieczeń, do których można zaliczyć m.in. zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. W sytuacji, w której z różnych przyczyn zgaśnie płomień palnika, zaraz po kilku sekundach zostaje odcinany dopływ gazu. W tego typu zabezpieczenia wyposażone są wszystkie piekarniki gazowe, jednakże nie zawsze są one stosowane w palnikach na płycie kuchennej.
Wielu producentów stosuje również zabezpieczenia przed dziećmi. Zabezpieczenie to polega na wciśnięciu pokrętła, a dopiero potem przekręceniu go. Po chwili gdy czujnik osiągnie właściwą temperaturę, pojawia się gaz w palniku. Wykonanie tej czynności dla dzieci jest dość trudne oraz szybko je niecierpliwi, gdyż by zapalić gaz trzeba to zrobić dokładnie.
Wykończenie
Cała płyta oraz palniki pokryte są emalią, która jest łatwa w czyszczeniu. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty na blacie ceramicznym, jednakże jest to znacznie droższe rozwiązanie.
Montaż płyty grzejnej
Każda płyta grzejna powinna być zamontowana przez fachowca, jednakże powinniśmy najbardziej przestrzegać tego podczas instalacji płyty gazowej oraz elektrycznej, głównie ze względu na bezpieczeństwo oraz gwarancję. Płytę grzejną można zamontować praktycznie w każdym miejscu blatu, jedynie w przypadku urządzeń gazowych musimy kierować się przebiegiem instalacji gazowej. Z kolei w przypadku płyty elektrycznej przed dokonaniem zakupy musimy sprawdzić, czy posiadamy dojście do prądu trójfazowego, gdyż jest to wymagane.
Kuchnia to serce domu, a więc kiedy przychodzi czas na remont – dokładamy wszelkich starań, aby efekt końcowy był zachwycający. Wydaje się, że urządzenie kuchni to nic trudnego. Niemniej podczas remontu trzeba podjąć kilka kluczowych decyzji, które wpłyną na funkcjonalność, energooszczędność oraz komfort użytkowania. Poza umeblowaniem trzeba przecież wybrać odpowiedni sprzęt AGD. Jednym z jego najważniejszych elementów jest kuchenka. Płyta gazowa czy indukcyjna? Podpowiadamy w poniższym artykule