W miejscu pracy oprócz wygodnego wyposażenia, trzeba też zadbać o odpowiednio dopasowane oświetlenie. To właśnie bowiem lampy gwarantują w dużej mierze komfort pracy oraz wpływają na efektywność działania.

Data dodania: 2021-12-17

Wyświetleń: 345

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nowoczesne oświetlenie do biura – jak zbudować praktyczny system lamp?

Jakie zatem produkty oświetleniowe powinny trafiać na stanowiska pracy, by stworzyć idealne warunki do wykonywania wszelkich obowiązków? O tym napiszemy poniżej.

Zasady BHP a oświetlenie w miejscu pracy

Oświetlenie w miejscu pracy podlega wielu restrykcyjnych przepisom BHP. W głównej mierze ma ono zapewniać komfort świetlny. W końcu w biurach i w innych miejscach pracy każdego dnia spędza się wiele godzin. Nieprawidłowo dopasowane lampy potrafią doprowadzić do spadku koncentracji lub pogorszenia nastroju.

W efekcie obniża się efektywność pracy, spada kreatywność, a pracownicy odczuwają szereg dolegliwości (ból i pieczenie oczu, bóle głowy), co przekłada się na jakość wykonywanych zadań oraz… konkurencyjność całego przedsiębiorstwa.

Nowoczesne lampy do biura, jak te dostępne na stronie: Lampy.it, muszą zatem mieć odpowiednią wielkość i kształt. Trzeba je też właściwie rozmieścić, by nie doprowadzić do pojawiania się odbłysków, zacienionych przestrzeni lub efektu olśnienia. Równie ważne są też żarówki, emitujące światło o odpowiedniej temperaturze barwowej (najczęściej światło zimno białe) i natężeniu (dostosowanym do precyzji wykonywanych zadań).

Nie tylko lampy główne, czyli jakie oprawy wykorzystać?

W miejscu pracy stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje opraw oświetleniowych. Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne, czyli lampy sufitowe lub wiszące. Zapewniają swobodę przemieszczania się i wykonywania prostych czynności.

Oprócz nich trzeba też zastosować oświetlenie zadaniowe. Zazwyczaj są to praktyczne lampy stołowe, ustawiane na biurkach, by zapewnić swobodę pisania, rysowania i pracy przy komputerze. Warto dobierać je tak, żeby równomiernie doświetlały całą powierzchnię blatu. W miejscach, w których na co dzień pracują różne osoby, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lampy z regulacją wysokości.

Niekiedy w biurach stosuje się oświetlenie dekoracyjne. Buduje ono nastrój, dopełnia aranżację przestrzeni, a niekiedy nawet wpisuje się w całościową identyfikację wizualną przedsiębiorstwa.

Stylistyka wnętrza a produkty oświetleniowe do biura

Dobre lampy do biura powinny być nie tylko w pełni funkcjonalne, ale także wpisywać się wizualnie w kompleksowo zaplanowaną przestrzeń.

Warto dobierać oprawy z jednej serii, o zbliżonej kolorystyce i designie, by uzupełniały się nawzajem i nie sprawiały przytłaczającego wrażenia.

Dostosowanie produktów oświetleniowych do pozostałych mebli sprawia natomiast, że biuro staje się przytulne, przyjazne dla użytkowników oraz sprzyja koncentracji i efektywnej pracy. Warto szukać inspiracji u fachowców, na przykład na stronie: budowlanyblog.com.pl.

Oświetlenie do biura – nowoczesne, funkcjonalne i stylowe

O czym jeszcze pamiętać, gdy tworzy się oświetlenie miejsca pracy? Warto zdecydować się na energooszczędne źródła światła LED, które nie tylko odpowiednio doświetlą przestrzeń, ale też pozwolą zoptymalizować wysokość opłat za prąd.

Ciekawą opcją jest zdalne sterowanie oświetleniem, na przykład za pośrednictwem pilota lub aplikacji mobilnej.

Dzięki nowoczesnym technologiom i oryginalnemu wzornictwu oświetlenie do biura może być zatem funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu oraz naprawdę efektowne. A w dobrze oświetlonym miejscu pracy aż chce się działać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena