Uzależnienie od Internetu zaczyna być takim samym problemem jak alkoholizm czy narkomania. Szacuje się, że na całym świecie blisko 30 milionów ludzi jest uzależnionych od Internetu i liczba ta będzie wzrastać.

Data dodania: 2007-04-14

Wyświetleń: 6211

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uzależnienie od Internetu może być definiowane jako zaburzenie kontroli impulsów nie zatruwające organizmu. Wpływa ono na pogorszenie funkcjonowania człowieka w różnych sferach życia: społecznej, zawodowej i psychologicznej.

Aby rozpoznać, czy Twoje dziecko jest uzależnione od Internetu, odpowiedz sobie na następujące pytania:



1. Czy czujesz że Twoje dziecko jest zaabsorbowane Internetem (myśli o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)?
2. Czy czuje potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższe okresy czasu ?
3. Czy wielokrotnie miało nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z Internetu?
4. Czy dziecko czuje się niespokojne, markotne, zirytowane, przygnębione gdy nie może korzystać z Internetu?
5. Czy pozostaje w sieci dłużej niż pierwotnie planowało?
6. Czy ryzykuje utratę znajomości z przyjaciółmi, zaniedbuje naukę z powodu Internetu?
7. Czy oszukuje Cię, aby ukryć narastający problem Internetu?
8. Czy używa Internetu jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na pogorszony nastrój (uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)?

Young twierdzi, że jeśli osoba, biorąc po uwagę okres ostatniego roku, odpowie na pięć z powyższych twierdzeń "tak", to jest uzależniona od Internetu. Cierpi na syndrom "Pathological Internet Use" czyli patologicznego korzystania z Internetu. Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego dziecka może to być alarmującym sygnałem, że spędza w Internecie zbyt wiele czasu i może być już uzależnione od Sieci. Więcej o samym problemie uzależnienia przeczytasz na stronie http://www.pornostop.firmowa.eu.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest uzależnione od Internetu?



Na początku warto powiedzieć, że początkujący internauci z reguły przeżywają fascynację Internetem. Nie oznacza to automatycznie uzależnienia. Dopóki Internet nie przeszkadza w codziennym życiu, nie ma powodów do zmartwienia. O uzależnieniu można mówić, gdy z powodu Internetu dochodzi do notorycznego zaniedbywania nauki, zabawy czy rodziny.

Internetoholizm często dotyka dzieci, które mają już inne problemy np. emocjonalne, a uzależnienie od Internetu jest odzwierciedleniem tego, co w nich się dzieje. Należy dowiedzieć się w pierwszej kolejności czy dziecko ma jakieś problemy. Być może są to kłopoty w szkole, problemy w kontaktach z innymi, niskie poczcie własnej wartości a może niewłaściwe relacje rodzinne.

Spróbuj dowiedzieć się czy jakaś sytuacja nie wpływa na dziecko negatywnie i porozmawiaj z nim o tym. Internet może być nie przyczyną, a skutkiem, ucieczką od problemów.

W tej sytuacji nacisk należy położyć na poprawę radzenia sobie z frustracjami, stresującymi sytuacjami czy konfliktami. Sprzyja to wyjściu z nałogu. Można również ustalić z dzieckiem ograniczenie czasu spędzanego przez nie w Internecie, zachęcać do podjęcia innych form aktywności w rzeczywistym świecie (kółka zainteresowań, basen itp.).

Całkowite zabranianie korzystania z Sieci nie doprowadzi do poprawy sytuacji a może stworzyć dodatkowe problemy i konflikty. To tak jakby zabraniać alkoholikowi pić alkohol. Jeśli nie sięgniemy do przyczyn nałogu, taką postawą na dłuższa metę nic nie wskóramy. W rozwiązaniu problemu może być pomocna bezpłatna publikacja pt. Mały Poradnik Internetoholika - czyli jak wygrać z nałogiem korzystania z Internetu, napisana przez Konrada Dudka na bazie osobistych doświadczeń. Autor ma nadzieję, że sposoby walki z nałogiem opisane w tym poradniku skutecznie pomogą każdemu uwolnić się od internetowego nałogu.

Pomocne w regulowaniu czasu dostępu dziecka do Internetu są specjalne programy kontrolne. Jednym z nich jest Opiekun Dziecka - program do kontroli rodzicielskiej, blokujący szkodliwe treści internetowe i umożliwiający ograniczenie czasu spędzanego przez dziecko w Sieci. Wersję demonstracyjną programu można pobrać ze strony Gablotka Szkolna
Każdemu dziecku można przydzielić odpowiednie - dzienne lub tygodniowe - limity sieciowej aktywności, po przekroczeniu których dostęp do Internetu będzie zablokowany. O tym natomiast co podopieczny robi w czasie korzystania z Internetu (tzn. jakie strony otwierał bądź próbował otwierać) poinformuje rodzica specjalny plik z logami gdzie program rejestruje w tle każdy krok obsługującego komputer użytkownika.

Internet, tak jak większość rzeczy na tym świecie, sam w sobie nie jest zły. Ba, jest prawdopodobnie jednym z najwspanialszych wynalazków ludzkości, który niewątpliwie już zrewolucjonizował życie nas wszystkich.

Niestety, wszystko co dobre ma swoje granice. Zasada jest prosta – we wszystkim musimy zachować umiar. Jeżeli tego nie zrobisz, przepadłeś! Wpaść w nałóg, to jak wdepnąć w bagno.

Im dalej zabrnąłeś, tym ciężej się z tego nałogu wydostać.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena