W ostatnim czasie, głównie ze względu na warunki pogodowe, coraz częściej podczas wykonywania oprysków środkami ochrony roślin stosuje się adiuwanty. Aby ograniczyć rozwój chwastów i sprawić, by nasze uprawy były zdrowe, trzeba sięgnąć po odpowiedni preparat.

Data dodania: 2021-10-27

Wyświetleń: 428

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Adiuwanty do herbicydów - zastosowanie

Adiuwanty – co to takiego?

Jednym ze sposobów poprawy skuteczności działania środków ochrony roślin jest dodanie adiuwantów do roztworu cieczy opryskowej. Adiuwant to wspomagacz, który ma na celu zmianę właściwości substancji aktywnej. Poprawia także jakość wody i stabilność roztworu. Adiuwanty przezwyciężają czynniki ograniczające skutecznie działanie środków ochrony roślin. Warto zauważyć, że same adiuwanty nie działają bezpośrednio na patogeny. Ich skuteczność zależy od rodzaju środka ochrony roślin, właściwości cieczy użytkowej, dodanej ilości, a także od etapu rozwoju chwastu. Ze względu na sposób działania adiuwanty dzielimy na aktywujące i modyfikujące. Główną funkcją tych pierwszych jest zwiększenie ilości substancji aktywnej
w miejscu działania, innymi słowy zwiększenie ilości cieczy na powierzchni liścia. Dzięki temu wnikanie preparatów przez jego struktury jest lepsze. Adiuwanty modyfikujące z kolei wpływają na ograniczenie pienienia, a także zapobiegają korozji metalowych części opryskiwaczy. Ten rodzaj wspomagaczy zwiększa dokładność wykonywanego zabiegu ochrony roślin i wpływa na wydłużenie działanie używanego sprzętu. 

Kiedy stosować adiuwanty?

Adiuwantów należy używać, gdy występują nieodpowiednia pogoda do wykonywania zabiegów ochrony roślin. Niesprzyjające warunki to: niska temperatura powietrza, niska wilgotność gruntu, złe pH wody (twarda woda), chwasty, które znajdują się w zaawansowanej fazie rozwoju. Należy uważać, gdyż źle dobrany adiuwant działa odwrotnie, to znaczy obniża skuteczność oprysku, a nawet uszkadza roślinę uprawną. Zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z etykietą umieszczoną na preparacie, gdyż zawiera niezbędne informacje, dotyczące doboru adiuwantów. Plusem stosowania wspomagaczy jest obniżenie kosztu zabiegu herbicydowego nawet o 25%.

Wielofunkcyjny adiuwant olejowy Atpolan BIO

Atpolan BIO 80 EC jest to wielofunkcyjny adiuwant do herbicydów, które wymagają dodania adiuwanta olejowego a zwłaszcza do aktywacji herbicydów sulfonylomocznikowych. Występuje on w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodno-olejowej. Środek ten zawiera głównie estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego (80%), substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty) i bufor pH do 100%. Wszystkie trzy składniki
w połączeniu ze sobą silnie zwiększają rozpuszczalność herbicydów i wosku pokrywającego rośliny, zwiększają powierzchnię wnikania herbicydów do rośli, a także pomagają w absorbcji substancji aktywnych do chwastów. Stosowanie tego adiuwantu zapewnia równomierne pokrycie i zwilżenie powierzchni roślin, skuteczne zatrzymanie kropel opryskowych na powierzchni zwalczanych roślin oraz zabezpieczenie substancji aktywnej przed zmyciem przez deszcz.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena