Lato sprzyja wypadom za miasto: długim, pieszym wędrówkom, grzybobraniu, polowaniom, uczestnictwie w rozmaitych biegach przełajowych i terenowych, czy turystyce górskiej.

Data dodania: 2021-08-31

Wyświetleń: 483

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praktyczny gadżet na terenowe wypady: torba na obuwie

Naturalnie sprzyja również wielu innym formom korzystania z ciepłej aury, ale nam chodzi o wskazanie tych o pewnym niemiłym wspólnym mianowniku: brudne obuwie. W czasach wypraw autobusowych niewiele osób przejmowało się błotem na podeszwie, czy też odpadającą, zaschniętą gliną, bowiem to nie na ich barkach spoczywał obowiązek sprzątnięcia podłogi „PKS-u”. Dziś jednak wnętrze wychuchanego SUV-a nie pozostaje nam takie obojętne, a co dopiero, jeśli zabieramy z sobą towarzystwo? Kierowanie pojazdem w obrośniętych błotem butach nie wchodzi w grę, a wrzucenie przebranych trepów do bagażnika to gwarancja godzinnego czyszczenia efektów tego czynu. Ideałem byłoby mycie podeszwy przed podróżą, ale kto na to ma ochotę po trudnej wyprawie? Z pomocą przychodzi zatem dedykowana torba na buty terenowe, która ochroni wnętrze samochodu przed zabrudzeniem.

Czym charakteryzuje się dobra torba na buty?

W zależności od rodzaju obuwia, do jakiego jest dedykowana, może być niska lub wysoka, w kształcie przypominającym kalosz, lub trójkątnie ścięta. Istotne, aby kształt pozwalał na luźne i wygodne zapakowanie przynajmniej jednej pary obuwia, w sposób minimalizujący jego przemieszczanie się wewnątrz i dalsze brudzenie. Dlatego również buty powinny być ustawione pionowo, z podeszwami na podłożu, które jest dodatkowo lekko usztywnione. Bardzo ważna jest łatwo i szeroko otwierana klapa, która umożliwi włożenie butów bez osypania z nich zabrudzeń dookoła. Dla łatwości transportu, torby najczęściej wyposażone są w uchwyt na swym szczycie, a często także w przegrody wewnętrzne, lub dodatkowe kieszenie na drobiazgi (np. skarpety).
Materiał, z jakiego uszyta jest torba na buty, musi być jak najłatwiejszy w czyszczeniu, nawet nadający się do prania, a przy tym możliwie najlżejszy. Najlepiej sprawdzi się poliester, który wytrzemy z łatwością mokrą szmatką, a jego struktura przepuszcza powietrze z wnętrza na zewnątrz.

A czemu by nie włożyć butów do reklamówki?

Takie pytanie nasuwa się pewnie niemal każdemu, kto do tej pory transportował brudne kalosze czy trzewiki samochodem. Odpowiedź jest zaś banalnie prosta: błoto to wilgoć, a wilgoć to para wodna. W zamkniętej reklamówce z gładkiego, pozbawionego porów plastiku, buty zaparzą się i zawilgną jeszcze mocniej, co będzie prowadziło do osłabienia materiału, zamoknięcia wkładki oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Dobre torby na obuwie wyposażone są w siatkowe wywietrzniki, które wspomagają wentylację i szybsze wyschnięcie zapakowanych w nie butów. Co istotne, torba nie otworzy się w trakcie jazdy, nawet jeśli przewróci się podczas gwałtownego hamowania, jej zawartość pozostanie wewnątrz bezpieczna (a raczej nasze wnętrze bezpieczne od błota i brudu). Ponadto dzięki wykorzystaniu poliestru, torba jest trwała i odporna na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, a zatem posłuży nam przez wiele, wiele lat.

Podsumowując, torba na obuwie to fenomenalny gadżet dla każdego miłośnika terenowych wypraw. Pozwala ochronić zarówno bagaż, wnętrze samochodu, jak również samo obuwie, a tym samym przedłużyć jego żywot i zachować dobry stan - fraya.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena