W dzisiejszych czasach niewielu z nas potrafi wyobrazić sobie życie bez samochodu. Posiadając własny pojazd i dokument potwierdzający prawo jazdy, możemy liczyć na sporą wygodę i uniknąć tłoku panującego w komunikacji miejskiej. Dzięki samochodowi możemy podróżować, gdzie tylko chcemy i nie musimy liczyć na innych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak międzynarodowe prawo jazdy. 

Data dodania: 2021-08-24

Wyświetleń: 472

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Międzynarodowe prawo jazdy, czyli gdzie się bez niego nie ruszać?

Czym jest i do czego służy? Dowiemy się, czytając ten tekst.


Czy każdy może mieć prawo jazdy?


W Polsce dokument prawa jazdy może otrzymać każdy, kto zdał potrzebne egzaminy i ukończył 18 lat. Choć zdarzają się sytuacje, w których prawo jazdy kategorii B1 może otrzymać osoba, która skończyła 16 lat. Ma to jednak pewne ograniczenia jak np. masa pojazdu, czy moc silnika.
Jednak, aby otrzymać prawo jazdy, musimy rozpocząć kurs w skutecznej szkole jazdy. Skuteczność ma tutaj bardzo spore znaczenie, ponieważ dzięki niej możemy zwiększyć szansę na uzyskanie dokumentu. Po wybraniu odpowiedniej szkoły musimy systematycznie na zajęcia praktyczne i teoretyczne, a następnie udać się na egzamin. Wszystko brzmi bardzo prosto, jednak wcale takie nie jest. Wielu z nas nie przykłada się do kursu albo trafia na złego szkoleniowca. Jak zdamy egzamin, wystarczy w odpowiednim urzędzie wyrobić dokument prawa jazdy i możemy ruszać w drogę, dokądkolwiek chcemy.


Czym jest międzynarodowe prawo jazdy.


Na początku zaznaczmy, że aby uzyskać międzynarodowe prawo jazdy nie musimy ponownie chodzić na kurs, czy zdawać egzaminu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest nawet dokumentem. Jest to odpis posiadanego prawa jazdy przetłumaczony na języki obce i potwierdzony urzędowo. Odpis nie jest ważny, jeśli nie posiadamy przy sobie ważnego prawa jazdy.
Między narodowe prawo jazdy występuje w dwóch wersjach. Jest to spowodowane tym, że międzynarodowe prawo jazdy jest akceptowalne w krajach, które podpisały Konwekcję i Wiedeńską. Jednak nie wszystkie państwa podpisały obie, a tylko jedną.


Gdzie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy?


Przede wszystkim nie potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy, poruszając się po krajach Unii Europejskiej oraz na Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Jest to strefa wolnego handlu i wolny rynek, która obejmuje państwa Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, nie licząc Szwajcarii. Jeśli kraj, do którego się wybieramy, nie należy do Unii Europejski, ani EOG, to według prawa powinniśmy mieć międzynarodowe prawo jazdy przy sobie.


Jak wyrobić między narodowe prawo jazdy? Co ono nam daje?


Międzynarodowe praw jazdy możemy uzyskać w dowolnym urzędzie, który się tym zajmuje. Nie musimy tego robić w miejscu zamieszkania. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, dołączyć zdjęcia oraz kserokopię prawa jazdy i potwierdzenie zapłaty. Odpis dokumentu prawa jazdy możemy odebrać po zaledwie 3 dniach.
Choć w wielu krajach międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne, to warto je mieć. Sytuacje na drogach są różne i jeśli będziemy uczestniczyli w stłuczce, taki odpis nam się przyda.
Ponadto podróżując samochodem za granicę, często przejeżdżamy przez państwa, które nie należą do Unii Europejskiej, czy EOG.
Koszt międzynarodowego prawa jazdy to niecałe 40 zł, a może znacznie ułatwić nam podróżowanie po świecie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena