W ostatnim czasie bardzo dobrze rozwija się budownictwo a co za tym idzie wzrasta popyt na różne rodzaje maszyn budowlanych, które są najważniejszymi narzędziami na placu budowy. Koparki, buldożery, podnośniki koszowe, nożycowe, a nawet osprzęt, taki jak łyżki koparkowe  i wiele wiele innych pozwalają jednemu pracownikowi budowlanemu wykonać pracę dziesięciu ludzi w tym samym odcinku czasu.

Data dodania: 2021-07-26

Wyświetleń: 413

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto inwestować w maszyny budowlane?

Aby każda firma budowlana lub wykonawca mógł odnieść sukces, musi posiadać odpowiednie maszyny budowlane dostępne w każdej chwili. Czy w takim razie firmy i osoby prywatne powinny kupować cały sprzęt od razu? A może mądrzej jest go wydzierżawić na podstawie potrzeb? Co zrobić ze sprzętem, który się zużyje lub nie będzie nam już potrzebny? Czy warto skorzystać ze skupu maszyn budowlanych?

Plusy i minusy zakupu sprzętu budowlanego

Jeśli firma lub wykonawca ma kapitał, to najlepszą decyzją jest kupić maszyny budowlane na zewnątrz. To sprawia, że dostępność nie jest już problemem, ponieważ sprzęt jest zawsze gotowy w każdej chwili dla każdego miejsca pracy, które go potrzebuje. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i oszczędne. Operatorzy mogą nauczyć się i opanować konkretną maszynę, co spowoduje wzrost wydajności. Wiadomo kapitał jest tu kluczem. Posiadanie maszyny budowlanej oznacza, że firma lub osoba fizyczna jest odpowiedzialna za transport, przechowywanie i przede wszystkim konserwację. Istnieje wiele kosztów związanych z posiadaniem maszyn budowlanych i nie jest to tylko koszt początkowy.  Jeśli jednak okaże się, że dana maszyna na przykład koparka zepsuje się, zużyje lub będzie potrzeba wymienić ją na lepszy model można skorzystać ze skupu maszyn budowlanych. W ten prosty sposób pozbędziemy się kłopotu i odzyskamy jakąś kwotę pieniędzy, którą będziemy mogli zainwestować dalej. W sytuacji, gdy kapitał jest ograniczony, będziesz musiał podejmować decyzje dotyczące wyboru sprzętu budowlanego, który zakupisz. Ciężkie pojazdy budowlane kosztują dużo pieniędzy, ale ręczny sprzęt budowlany może być o wiele tańszy. Oczywiście jeśli firma budowlana lub wykonawca ma bardziej sporadyczne obciążenie pracą, leasing może być najlepszą opcją, jeśli chodzi o posiadanie maszyn budowlanych. Leasing jest znacznie bardziej opłacalną opcją w takich sytuacjach, ponieważ firma nie musi się martwić o przechowywanie maszyny w czasie przestoju, transport maszyny na miejsce pracy, a nawet wykonywanie wszystkich rutynowych czynności konserwacyjnych związanych ze sprzętem budowlanym - firma leasingowa zajmie się tym wszystkim. Ponadto, ponieważ istnieje tak wiele różnych typów maszyn budowlanych, leasing tylko maszyn potrzebnych do konkretnej pracy przez określony czas jest o wiele tańszy niż zakup różnych maszyn na własność.

Co może nam ułatwić podjęcie decyzji?

Oczywiście, z biegiem czasu, koszt leasingu sprzętu może naprawdę zacząć się sumować i okaże się, że zrobi się z tego całkiem wysoka kwota i ogromny koszt dla firmy. Innym minusem jest fakt, że firma budowlana może być zmuszona czekać na sprzęt, przez co może nie zakończyć pracy w określonym czasie i harmonogramie. Wreszcie, niektóre mniej niż uczciwe firmy leasingowe obiecują o wiele więcej niż dostarczają. Znalezienie odpowiedniej firmy leasingowej pozwoli oczywiście uniknąć wielu z tych problemów, ale są one ważne dla firmy budowlanej lub wykonawcy, aby być świadomym przed podjęciem decyzji o leasingu. Także zakup maszyn budowlanych jest znacznym wydatkiem dla każdej firmy, ponieważ wymaga dużej ilości kapitału na zakup oraz poświęconego czasu na znalezienie odpowiedniego sprzętu dla swoich zadań. Jedną z opcji, którą warto rozważyć jest też kupić używany sprzęt. Pamiętajmy, że korzystając ze skupu maszyn budowlanych zapewniamy sobie znalezienie odpowiedniego rozwiązania w razie awarii czy zużycia sprzętu i dajemy sobie możliwość odzyskania jakieś części w gotówce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena