W aspekcie rozwoju uzależnienia warto zwrócić uwagę na mechanizm działania takiej zależności. Początkowo alkohol jest środkiem, który umożliwia zrelaksowanie się po całym tygodniu pełnym problemów i stresu. Zazwyczaj taka osoba na tym etapie spożywa jego umiarkowane ilości, jednak pewne niebezpieczeństwo niesie ze sobą regularność konsumowania tego typu napojów. 

Data dodania: 2021-06-21

Wyświetleń: 555

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie są przeciwwskazania oraz jak działa zaszycie alkoholowe?

Z czasem alkohol staje się jednak metodą, która pomaga w zapomnieniu o problemach lub też dla zbicia poczucia porażki, przez co dana osoba zaczyna sięgać po jego większe dawki. W większości przypadków zdarza się to częściej, niż tylko pod koniec tygodnia. Można także zauważyć, że jest on pity w samotności, w ukryciu przed pozostałymi domownikami, czy też współpracownikami. Taka sytuacja zbudzić szczególną ostrożność i czujność, ponieważ świadczy o postępach w rozwoju uzależnienia.

Wraz z upływem kolejnych tygodni i miesięcy, alkohol całkowicie przysłania alkoholikowi resztę świata. Problem w dalszym ciągu pogłębia się. Cechą charakterystyczną alkoholika jest wyparcie problemu i oszukiwanie zarówno siebie, jak i najbliższych w tym temacie. Mimo, iż używka stosowana jest coraz częściej, to osoba uzależniona będzie szła w zaparte, próbując wmówić wszystkim dookoła, iż problemu nie ma, twierdząc, że jego spożycie jest dokładnie takie samo, jak każdego „normalnego” człowieka. Kiedy alkoholik zaczyna koncentrować się jedynie na pozyskiwaniu i konsumowaniu napojów procentowych jednocześnie oddalając od siebie rodzinę, stale poszukując okazji do picia, to można mówić już o zaawansowanym stadium choroby alkoholowej. W takim przypadku samodzielne wyjście z nałogu jest bardzo trudne i w większości przypadków wymaga fachowej pomocy leczniczo-terapeutycznej. Jednym z najbardziej skutecznych działań antyalkoholowych jest zaimplantowanie wszywki alkoholowej pod skórą Pacjenta, zazwyczaj w okolicy pośladka.

Wszywka alkoholowa Esperal 

Szacuje się, że w Polsce około 15% dorosłych osób w mniejszym lub większym stopniu zmaga się z problemem alkoholizmu. Co ciekawe, choroba alkoholowa uznawana jest za jedno z najgroźniejszych zagrożeń dla zdrowia. Sam proces leczenia jest trudny, żmudny, pracochłonny i wymaga wielu poświęceń ze strony alkoholików, przeplatając ze sobą sukcesy i porażki. Niestety wielu alkoholików przez długi czas wypiera swój problem, przez co poddają za wątpliwe sensowność podjęcia odpowiednich działań antyalkoholowych w ich przypadku.

Jeżeli chcesz wypróbować sposób działania wszywki, Kraków jest odpowiednim miejscem, gdzie możesz poszukać profesjonalnych gabinetów zajmujących się zabiegiem chirurgicznej implantacji wszywki alkoholowej. Warto zaznaczyć, że w Polsce leczenie za pomocą Esperalu (inaczej mówiąc wszywki alkoholowej) jest bardzo popularne, a sam Disulfiram, który stanowi substancję czynną tej tabletki wpływa na metabolizm alkoholu etylowego w organizmie człowieka, dzięki czemu zawdzięcza swoje pozytywne opinie.

Działanie Esperalu

Na co dzień wszywka alkoholowa jest dla organizmu człowieka obojętna, przez co w ogóle nie czuć ani samej tabletki, ani jej sposobu działania. Ten związek chemiczny odpowiada za blokowanie enzymu wątrobowego o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Tym samym pod wpływem uwalniania substancji czynnej wszywki, w momencie rozpoczęcia konsumpcji napojów procentowych, ciało człowieka nie mogąc strawić etanolu, zaczyna gromadzić toksyczny aldehyd octowy, wywołujący objawy zatrucia alkoholowego. Dzięki nim alkoholik skutecznie powstrzymuje się od sięgania po alkohol w celu ich uniknięcia. Z tego powodu Espral zalicza się do metod awersyjnych leczenia alkoholizmu. Według założeń tej metody, świadomość wystąpienia nieprzyjemnych konsekwencji picia alkoholu wiąże się ze strachem o własny komfort i bezpieczeństwo. Należy wspomnieć, że Disulfiram można podać jedynie tym osobom, które udzielą pisemnej zgody na zabieg. Trwa on zazwyczaj pół godziny, a w celu wyeliminowania bólu podczas zabiegu Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Następnie nacina się skórę i w powstałym miejscu za pomocą sterylnych narzędzi umieszcza implant. Mimo wszelkich środków bezpieczeństwa zdarza się tak, że organizm reaguje na tabletkę jak na ciało obce, czego efektem jest m.in. obrzęk podrażnionego miejsca. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Czas działania Esperalu jest indywidualny i zależny od osobniczych cech danej osoby, jednak poprawnie wykonany zabieg daje Pacjentowi gwarancję skuteczności przez minimum 8 miesięcy aż do roku czasu.

Posiadanie wszywki i spożywanie napojów alkoholowych

Konsekwencje łączenia Disulfiramu z etanolem pojawiają się już kilkanaście minut od momentu rozpoczęcia spożycia i trwają nawet kilkanaście godzin. W takim przypadku Pacjent odczuwa ból i zawroty głowy, nudności, duszności, biegunkę, wymioty, rozszerzanie naczyń krwionośnych, wzmożoną potliwość, przyspieszoną akcję serca, a także stany lękowe.

Sam fakt znajomości konsekwencji działania wszywki skutecznie wzbudza awersję do alkoholu, dzięki czemu mimo, iż metoda ta jest kontrowersyjna ze względu na zagrożenie dla zdrowia i życia danej jednostki, to jednak skuteczna w swoim działaniu.

Terapia połączona

Warto wspomnieć, że metoda ta powinna być uzupełniona o inne działania antyalkoholowe, takie jak np. psychoterapia, gdzie bierze się udział w sesjach grupowych, jak i indywidualnych jedyne z terapeutą. Przydatne jest również odbycie odtruwania alkoholowego. Warto rozważyć również grupach AA. Jest to o tyle korzystne, że oddziałuje się kompleksowo na wszelkie sfery uzależnienia, przy czym mitingi Anonimowych Alkoholików są darmowe, a wszywka alkoholowa niestety nie jest refundowana przez NFZ.

W Internecie krąży wiele historii Pacjentów, którzy poddali się zabiegowi zaszycia alkoholowego już kilka razy w życiu, a mimo to w dalszym ciągu wracają do swoich nawyków. Mimo to, nawet kilkumiesięczna abstynencja jest korzystna zarówno dla zdrowia alkoholika, jak i dla ogólnego funkcjonowania jego rodziny. Jednak taka sytuacja oznacza, że terapia awersyjna nie jest prowadzona prawidłowo i jest traktowana jako pomoc doraźna, a nie jako próba kompleksowego działania odwykowego.

Przeciwwskazania do zabiegu

Decyzję o kwalifikacji zawsze podejmuje lekarz na podstawie konsultacji medycznej z Pacjentem, jednak istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą spowodować o odmowie podania Esperalu. Jest to:

 • Stan upojenia alkoholowego – w takim przypadku kieruje się Pacjenta na odtruwanie,
 • Nadwrażliwość na składniki tabletki,
 • Choroby przewlekłe i schorzenia psychiczne.

Odtruwanie alkoholowe przed zabiegiem zaszycia

Zaleca się, aby przed przystąpieniem do zabiegu chirurgicznej implantacji wszywki alkoholowej odbyć proces odtruwania alkoholowego w celu przerwania ciągów alkoholowych, złagodzenia fizycznych i psychicznych skutków nagłego odstawienia napojów procentowych, a także usunięcia wszelkich pozostałości alkoholowych i ich produktów przemiany materii. Korzyści wynikające z odtrucia to m.in.:

 • Nawodnienie organizmu,
 • Poprawa ogólnej formy i kondycji Pacjenta,
 • Przygotowanie organizmu do dalszych oddziaływań antyalkoholowych,
 • Uzupełnienie elektrolitów, soli mineralnych oraz witamin, szczególnie z grupy B,
 • Przywrócenie równowagi metabolicznej.

Podczas procedury odtruwania Pacjentowi podawana jest indywidualnie skomponowana kroplówka zawierająca m.in.:

 • Witaminy,
 • Magnez,
 • Potas,
 • Glukozę,
 • Ewentualnie, o ile zachodzi taka potrzeba, leki uspokajające, nasenne i przeciwbólowe. Często tę formę terapii wspiera się lekami z grupy benzodiazepin.

Warto dodać, że podczas detoksu Pacjent jest pod stałą opieką i kontrolą medyczną.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena