Planujesz zakup nowego telewizora? Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Objaśniamy technologie wykorzystywane przez producentów i podpowiadamy, na jakie funkcje warto zwrócić uwagę.

Data dodania: 2021-03-02

Wyświetleń: 480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szukasz telewizora 55 cali. Sprawdź ofertę telewizorów Sony

Przekątna ekranu

Ogromny wybór telewizorów ułatwia znalezienie takiego, który odpowiadałbym Twoim potrzebom. Z drugiej strony może być nieco przytłaczający. Jaki telewizor wybrać? Aby usprawnić poszukiwania, powinieneś już na samym początku określić interesujący Cię rozmiar ekranu. Producenci określają go za pomocą długości przekątnej wyrażonej w calach. Jeden cal jest to 2,54 cm – przeliczenie jednostek nie jest więc skomplikowane – np. długość przekątnej telewizora 55-calowego wynosi 139,7 centymetra (55 x 2,54 cm), czyli w przybliżeniu 1,4 m.

Warto pamiętać, że rozmiar telewizora powinien być dopasowany do wielkości pokoju. Ważne jest to, byś mógł usiąść w takiej odległości, która zapewni komfortowe oglądanie. Powinna być ona dostosowana do wielkości ekranu, ale także do rozdzielczości wyświetlanego na nim obrazu:

  • Telewizor 43 cale ‒ zalecana odległość: 1,75 m (obraz Full HD), 0,9 m (obraz 4K)
  • Telewizor 49 cali ‒ zalecana odległość: 2 m (obraz Full HD), 1 m (obraz 4K)
  • Telewizor 55 cali ‒ zalecana odległość: 2,2 m (obraz Full HD), 1,1 m (obraz 4K)
  • Telewizor 65 cali ‒ zalecana odległość: 2,6 m (obraz Full HD), 1,3 m (obraz 4K)
  • Telewizor 75 cali ‒ zalecana odległość: 3,0 m (obraz Full HD), 1,5 m (obraz 4K).

Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się, gdzie umieszczony będzie nowy telewizor i jaka odległość dzielić go będzie od kanapy.

Rozdzielczość obrazu

Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest wspomniana wyżej rozdzielczość ekranu. Co kryje się za tym pojęciem? Obraz, który oglądasz na ekranie telewizora, zbudowany jest z miniaturowych punktów – pikseli. Rozdzielczość określa maksymalną liczbę pikseli, która może zostać wyświetlona przez urządzenie. Wyrażana jest za pomocą wzoru: Y × Z. – Y to liczba poziomych linii pikseli, a Z – liczba pionowych linii. Im większa liczba pikseli zostanie wykorzystana do stworzenia obrazu, tym wyższa jest jego szczegółowość.

Jeszcze niedawno rynek był zdominowany przez telewizory wyświetlające obraz w rozdzielczości HD – 1280 × 720 pikseli oraz 1920 × 1080 pikseli (Full HD). Materiały w takiej rozdzielczości emitowane są przez stacje telewizyjne, dostępne są także w ofercie platform streamingowych i wypożyczalni VOD. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się telewizory 4K / Ultra HD, umożliwiające oglądanie obrazu w wyższej rozdzielczości – 3840 × 2160 pikseli. Filmy i seriale w tej jakości można znaleźć w ofercie serwisów streamingowych, taką rozdzielczość oferują również najnowsze gry na konsole Xbox czy PlayStation. Wykorzystanie wysokiej rozdzielczości sprawia, że obraz jest ostry i szczegółowy, a dzięki technologii HDR kolory są nasycone, a jednocześnie realistyczne.

Telewizor LED czy OLED?

Kolejną istotną kwestią jest wybór matrycy: LED lub OLED. Na czym polega różnica? Matryca LED wymaga dodatkowego podświetlenia – w tej roli wykorzystywane są diody LED, umieszczone pod całą powierzchnią matryc lub tylko na jej obwodzie. Matryca OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia – każdy piksel zapala się i gaśnie autonomicznie. Każde z rozwiązań ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Telewizory LED korzystają ze sprawdzonej i popularnej technologii – dzięki temu ich ceny są bardziej przystępne niż ceny innowacyjnych telewizorów OLED. Z kolei telewizory OLED oferują głębszą czerń i lepszy kontrast.

Jeżeli zależy Ci na połączeniu satysfakcjonującej jakości i przystępnej ceny najlepszym wyborem będzie telewizor LED. Szeroki wybór telewizorów LED znajdziesz w sklepie internetowym Scentre.pl: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_ledZnajdziesz tam wiele ciekawych modeli, jednym z nich jest telewizor LED Sony Bravia XH95 z ekranem 55-calowym.

Telewizor 55 cali Sony Bravia XH95

Sony Bravia XH95 to 55-calowy telewizor 4K wyposażony w matrycę LED. Dzięki zaawansowanemu procesorowi X1 Ultimate wyświetlany obraz cechuje się nasyconymi kolorami i doskonałą ostrością. Telewizor LED Sony Bravia XH95 wyposażony został w system Android TV. Dzięki temu z poziomu telewizora możesz korzystać z aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, takich jak Netflix, YouTube, HBO GO, Spotify czy Deezer. Korzystanie z serwisów streamingowych jeszcze nigdy nie było tak wygodne. Ogromnym udogodnieniem jest wbudowany moduł Chromecast. Umożliwia on podłączenie telewizora LED do sieci Wi-Fi i bezprzewodowe strumieniowanie wideo z innych urządzeń – np. z laptopa lub telefonu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena