Koszty związane z prowadzeniem działalności obejmują nie tylko podstawę, ale również składki, które należy odprowadzać zgodnie z aktualnymi przepisami. Wraz z początkiem każdego roku ustalane są zadeklarowane kwoty, od jakich będzie należało odprowadzać ubezpieczenie społeczne. 

Data dodania: 2020-12-20

Wyświetleń: 440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy składki ZUS w 2021 roku wzrosną?

Oznacza to, że w roku  2021 również będzie podstawa wymiaru składek, która nie będzie mogła być niższa, niż 840 zł. Jednocześnie kwota ta będzie stanowiła 30% wartości minimalnego wynagrodzenia, które będzie obowiązywało wraz z wejściem w nowym rok kalendarzowy. Minimalne wynagrodzenie natomiast będzie wynosiło 2800 złotych.

Czy można spodziewać się wysokich podwyżek?

Wraz z opublikowaniem informacji o wysokościach składek, wielu przedsiębiorców odetchnęło z ulgą. To pierwszy rok, od wielu, w którym zabrakło rekordowych stawek. Pozwoli to oszczędzić spore kwoty pieniędzy w każdym miesiącu. W końcu to ubezpieczenie społeczne wraz z pozostałymi kosztami związanymi z prowadzeniem działalności stanowiły duże obciążenie finansowe nie tylko dla małych, ale przede wszystkim średnich i dużych firm. Jedynie początkujący przedsiębiorcy, których obowiązywały przepisy związane z tak zwanym małym ZUSem mogli spać spokojnie. W tym roku wszystkich czeka miłe zaskoczenie, dzięki któremu można będzie pozostawić w kasach więcej pieniędzy, a następnie zainwestować w rozwój firmy czy szkolenia pracowników.

Jak wysokie jest ubezpieczenie społeczne?

Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej grupie znajduje się dana osoba. Dlatego warto zapoznać się z przepisami, by wiedzieć, jakie kwoty należy odprowadzać w każdym miesiącu i to przez cały rok.

I GRUPA

Ubezpieczenie społeczne należy płacić wedle ustalonych stawek, które są niezmienne przez cały rok kalendarzowy. Dla ubezpieczenia emerytalnego będzie to kwota nie niższa niż 163,97 zł, która jednocześnie będzie stanowiła 19,52% wspomnianej wyżej minimalnej pensji. Ponadto należy zwrócić uwagę również na ubezpieczenie rentowe, którego wysokość minimalna będzie wynosiła 67,20 zł (czyli 8 % wspomnianej kwoty). W przypadku ubezpieczenia chorobowego, minimalna kwota w każdym miesiącu to 20,58 zł (czyli 2,45%).

II GRUPA

W tej grupie znajdują się osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność. Dlatego dla nich zadeklarowaną kwotą, która będzie stanowiła podstawę wymiaru składek to suma 3155,40 zł, czyli jest to około 60% przeciętnego wynagrodzenia, które jest pewnego rodzaju prognozą. Natomiast samo przeciętne wynagrodzenie ma wynosić 5259 zł. Dla tej grupy wyróżnia się następujące składki: ubezpieczenie emerytalne minimum 615,93 zł (czyli 19,52% powyższej kwoty), ubezpieczenie rentowe 252,43 zł (czyli odpowiednio 8%), natomiast w przypadku ubezpieczenia chorobowego będzie to kwota 77,31 (która stanowi 2,45%).

III GRUPA

Do tej grupy należą osoby, które prowadzą własną firmę, jednak obowiązują je przepisy związane z tak zwanym małym ZUSem.  Dla tej grupy stawki będą przygotowane w sposób indywidualny, dlatego warto regularnie zaglądać na stronę, by zdobyć informacje o kwotach, które należy wpłacać.

Jak być na bieżąco z informacjami o składkach?

Prowadząc własną działalność, wiele osób skupia się na samodzielnym wypełnianiu wszelkiej dokumentacji. Jednocześnie oddanie części z tych zadań profesjonalistom będzie mogło nie tylko odciążyć, ale przede wszystkim sprawić, że o wszelkich zmianach w prawie dowiemy się z pewnego źródła. Doskonałym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe Poznań, ponieważ w sposób kompleksowy obsługuje każdego Klienta. Daje to poczucie komfortu, że wszelkie formalności zostaną załatwione na czas, natomiast o wszelkich zmianach również Klient zostanie poinformowany. Dla przedsiębiorcy to szansa na skupienie się na sprawach związanych z rozwojem firmy, czy też życiu prywatnym. Korzystanie z usług biura rachunkowego sprawdza się nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych. To ważne, ponieważ taki przedstawiciel będzie mógł załatwić wszelkie formalności w banku, Urzędzie Skarbowym, a nawet w Sądzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena