Nieoczekiwane wydatki podczas budowy domu mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, np. nawałnicą, która zniszczyła niewłaściwie zabezpieczone materiały budowlane. Wartość nieplanowanych kosztów nierzadko sięga nawet 10% całej budowy. - Artykuł Partnera. 

Data dodania: 2020-09-03

Wyświetleń: 649

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd wziąć pieniądze na nieoczekiwane wydatki w trakcie budowy domu?

Nieoczekiwane koszty to te, które nie zostały ujęte w kosztorysie budowy. Nie należy ich utożsamiać z tzw. wydatkami drobnymi, czyli np. opłatą za prąd lub wodę zużywane w trakcie realizacji inwestycji. 

Nieprzewidziane wydatki podczas budowy domu, jak sobie z nimi poradzić?

Budowa domu jest czasochłonnym i złożonym procesem, który wymaga dużego nakładu finansowego. Rozpoczynając takie przedsięwzięcie, trzeba być przygotowanym na to, że poza kosztami zaplanowanymi możemy napotkać też różne nieprzewidziane sytuacje. Takie dodatkowe wydatki nierzadko przysparzają wielu trudności i mogą wynosić nawet 5–10% całej wartości realizowanej inwestycji. Do nieplanowanych kosztów zaliczamy m.in. skutki nawałnic, kradzieży lub dewastacji. Jeżeli budowa jest ubezpieczona, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Jednak proces rozpatrywania roszczenia bywa zwykle długotrwały i w większości wypadków wydłuża czas realizacji prac oraz oddala nas od zamieszkania w wymarzonym domu. Do momentu przyznania nam należnych środków rozwiązaniem może być skorzystanie z łatwo dostępnych pożyczek gotówkowych dostępnych m.in. na stronie firmy NetCredit. Dzięki temu od razu możemy sfinansować naprawę uszkodzonych elementów i nie zaburzać ciągłości prac. 

Kosztorys inwestorski ułatwi oszacowanie kosztów budowy

Samodzielnie trudno zaplanować, ile dokładnie powinniśmy przeznaczyć na budowę domu, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego kosztorysu inwestorskiego. To dokument, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące zakresu oraz kolejności niezbędnych robót. Znajdziemy tam też wskazówkę, jakie materiały i w jakich ilościach będą nam potrzebne na poszczególnych etapach. Kosztorysy inwestorskie są konstruowane na podstawie konkretnych projektów budowlanych, dlatego każda budowa ma inny harmonogram wydatków. Poza możliwością zaplanowania wydatków i czasu realizacji inwestycji kosztorys pozwala nam też zorientować się, jakie są uśrednione stawki usług świadczonych przez ekipy budowlane. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć, czy wybrana przez nas firma oferuje nam korzystne warunki współpracy, czy też zawyża stawkę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena