Założenie, że tani w budowie będzie dom mały, nie jest bezzasadne. Niemniej nie tylko wielkość budynku wpływa na koszt budowy. Jaki projekt domu wybrać?

Data dodania: 2021-10-15

Wyświetleń: 535

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Jeżeli chcemy budować dom tanio, to możliwości finansowe powinny być jednym z ważniejszych kryteriów. Na ich podstawie trzeba ocenić, na jaki dom nas stać i konsekwentnie trzymać się ustalonego planu. Wtedy łatwiej budować i utrzymać finansowy reżim, niż wybrać projekt domu, w czasie realizacji którego trzeba szukać oszczędności. Takie postępowanie zawsze się zemści. Decyzja o stosowaniu zamienników do zaproponowanych w projekcie domu materiałów lub wybór tańszej (zwykle oznacza to gorszej) ekipy budowlanej to duże ryzyko. Konsekwencją może być obniżenie jakości budowanego domu. 

Jaki dom, takie koszty 

Najtańszym rozwiązaniem będzie dom dokładnie wymierzony na potrzeby rodziny, który jest:

  • na planie kwadratu lub prostokąta;
  • o regularnym kształcie; 
  • niepodpiwniczony; 
  • bez wielkich tarasowych przeszkleń i niestandardowej wielkości czy nietypowym kształcie okien;
  • bez nadmiernej liczby detali architektonicznych, wykuszy, lukarn, balkonów; 
  • z prostym dwuspadowym dachem. 

To właśnie te cechy pozwolą zaoszczędzić najwięcej – na materiałach, robociźnie, wykończeniu oraz eksploatacji. Prosta bryła, typowy dach, brak wielkich przeszkleń a zwłaszcza budowa zgodna ze sztuką budowlaną zwykle oznacza zminimalizowanie mostków termicznych i sprzyja oszczędzaniu energii. 

Przyjmuje się również, że dom z poddaszem użytkowym jest tańszy w budowie (choć nie zawsze) niż dom parterowy lub piętrowy o takiej samej powierzchni. W przypadku domów z poddaszem użytkowym ściany nośne i działowe mają większą powierzchnię, ale fundamenty i dach – mniejszą. Przy porównaniu z domem piętrowym trzeba doliczyć koszt dodatkowego stropu. 

W przypadku dachu wydawać się może, że najtańszy będzie dach płaski. Ma mniejszą powierzchnię do budowy i pokrycia. Jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (warunki zabudowy) mogą narzucać budowę dachu dwu- lub wielospadowego. Możemy mieć też trudności ze znalezieniem ekipy, która dach płaski wykona bezbłędnie. Jest prosty, ale to nie znaczy, że łatwy. 

Z kolei dach dwuspadowy jest praktyczny i ekonomiczny. Woda spływa z niego dość swobodnie, system orynnowania nie ingeruje w konstrukcję (jak w przypadku np. wpustów dachowych w dachu płaskim), połacie łączą się tylko w kalenicy i ma mało połączeń wymagających zastosowania dodatkowych akcesoriów. Możemy go pokryć np. blachodachówką w arkuszach, którą układa się szybko i nie generuje ona wielu odpadów. 

Drogim rozwiązaniem jest również garaż. Tańsza w budowie będzie zadaszona wiata w pobliżu budynku czy przy wjeździe na posesję. Stracimy na komforcie, ale nieco zaoszczędzimy. W wielu projektach domów znajdziemy atrakcyjnie zaprojektowane wiaty znajdujące się tuż przy domu co tylko odrobinę obniży funkcjonalność. 

Zamieniać czy nie

W każdym gotowym projekcie domu znajdziemy specyfikację materiałów, z jakich powinien być wykonany. Jednak każdy projekt gotowy musi być zaadaptowany do warunków panujących na działce a to może skutkować zmianami materiałowymi. Niekiedy też sami możemy chcieć zastąpić proponowane materiały innymi, na przykład zamiast z ceramiki budować z betonu komórkowego. Decyzję o tym zawsze warto skonsultować z wykonawcami oraz uważnie śledzić zmieniające się ceny. Na koszt budowy w danej technologii może wpływać wcześniejsza współpraca wykonawcy z dostawcami lub dystrybutorami materiałów oraz doświadczenie ekipy w budowie w konkretnej technologii. 

Plan domu a koszty

By nie przepłacać za niezbędne instalacje, wybierz projekt domu, w którym:

  • pomieszczenia wymagające poboru wody i odpływu do kanalizacji znajdują się blisko siebie – np. kuchnia sąsiaduje z łazienką i pralnią;
  • łazienka na piętrze czy poddaszu jest nad tą na parterze;
  • rozważnie wybierz urządzenia – nie zawsze są niezbędne dwie umywalki, wanna i prysznic, dodatkowe WC (jeśli w domu są dwie łazienki).  

Jedynie w przypadku instalacji elektrycznej nie warto zbytnio oszczędzać. Po zamieszkaniu i tak okazuje się, że przydałoby się jeszcze kilka punktów świetlnych czy gniazdek, szczególnie w kuchni, łazience i pomieszczeniach technicznych lub na zewnątrz domu.  

W przypadku ogrzewania warto poprosić o wycenę kilku wariantów instalacji i wybrać najbardziej optymalny – grzewczo i finansowo. Popularne i modne ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort, ale jest droższe niż grzejnikowe a w przypadku awarii (przecieków) wymaga demontażu podłogi.

Z firmą czy samodzielnie

Na robociźnie można znacznie zaoszczędzić, jeśli większość prac wykona się samodzielnie. Drożej wypadnie budowa systemem gospodarczym z zatrudnianiem kolejnych ekip lub kompleksowa z firmą. Trzeba więc dokładnie policzyć koszty każdej opcji, łącznie z własnym czasem poświęconym budowie, czego się prawie nie bierze pod uwagą przy samodzielnym wykonywaniu prac. Zaletą samodzielnej budowy jest możliwość rozłożenia jej w czasie i dostosowania do możliwości finansowych. Jednak długie przestoje skutkują obniżeniem właściwości materiałów budowlanych, takich jak cegły, bloczki betonu komórkowego, łączących je zapraw itp.  

Koszt robót wykończeniowych szacuje się na 25-40% kosztów inwestycji. Tylko od inwestora zależy, ile na nich zaoszczędzi. W czasie tego etapu budowy warto nie mylić oszczędności ze skąpstwem. O ile tanie płytki ceramiczne przetrwają lata i zachowają design, to tanie okładziny podłogowe, farby do malowania, stolarka niekoniecznie przetrwają próbę czasu. 

Tekst sponsorowany: Projekty domów z MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena