Przede wszystkim fugowanie
Nawierzchnie z kostki brukowej będą się zużywały, kiedy powierzchnia kostki będzie miała kontakt z niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Jeżeli jednak nie zastosuje się właściwej fugi, to w praktyce woda czy zanieczyszczenia będą mogły też dostać się pomiędzy kostkę i stamtąd przyspieszać jej degradację.
Dobrze dobrane fugi do kostki brukowej zapobiegają także wzrostowi mchów czy roślin, co także znacząco przyspiesza niszczenie nawierzchni. Fugowanie kostki brukowej oczywiście będzie podnosiło koszt wykonania nawierzchni, jednak uzyskuje się w ten sposób zdecydowanie trwalszą nawierzchnię, która przez lata będzie wyglądała równie estetycznie.
Doskonała impregnacja
O ile fugowanie jest stosowane wciąż relatywnie rzadko, o tyle nałożenie impregnatu do kostki brukowej jest przynajmniej rozważane przez wielu inwestorów. Z jednej strony znów chodzi o zapewnienie atrakcyjnego wyglądu (stąd na przykład popularność impregnatów z efektem mokrej kostki), ale z drugiej – jest to niezawodny sposób na zwiększenie trwałości. Zaimpregnowana kostka jest nie tylko bardziej odporna na czynniki środowiskowe, ale też nie przyjmuje wielu zanieczyszczeń, które wpływają na estetykę, trwałość i własności użytkowe.
Zaimpregnowana kostka jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, wolniej ulega degradacji i może zachwycać wizualnie przez długie lata. Dobór impregnatu jednak nie zawsze jest łatwy, choć zwykle doradcy w profesjonalnych sklepach po kilku pytaniach są w stanie zawęzić wybór do stosunkowo krótkiej listy produktów.
Czy można odnowić kostkę brukową?
Jeśli fugowanie i impregnacja są wykonywane na świeżo ułożonej nawierzchni, to oczywiście efekty są widoczne od razu, jednak w wielu miejscach problem polega na tym, że kostka brukowa była ułożona już jakiś czas temu i nawet jeśli wtedy została zaimpregnowana, to warstwa impregnatu już się starła.
To oznacza, że przed ponownym zabezpieczeniem nawierzchni trzeba ją będzie dokładnie oczyścić. Nie zawsze myjka ciśnieniowa jest do tego najlepszym narzędziem, nie zawsze też będzie miała wystarczającą siłę. Szczególnie trudne do usunięcia mogą być plamy po płynach samochodowych czy ślady po gumie do żucia. W takich przypadkach zwykle trzeba zastosować specjalistyczne środki czyszczące na plamy w kostce, których skład jest tak dobrany, żeby mogły usunąć specyficzne zabrudzenia.
Także starsze nawierzchnie, które nie były wcześniej prawidłowo utrzymywane, należy najpierw gruntownie oczyścić, a dopiero później właściwie zabezpieczyć. Do tego również służą specjalistyczne środki czyszczące, które mogą nie tylko usuwać najbardziej widoczne zanieczyszczenia, ale też odświeżyć wygląd kostki.
O ile można zwiększyć trwałość kostki brukowej?
Impregnaty, w zależności od typu i sposobu eksploatacji nawierzchni, mogą się utrzymywać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. To nie oznacza oczywiście, że kostka brukowa stanie się wieczna, natomiast może zachować funkcjonalność przez praktycznie nieograniczony czas. Estetyka może zostać utrzymana natomiast przez kilkadziesiąt lat, o ile oczywiście również fugowanie zostanie wykonane prawidłowo.
W wielu przypadkach można osiągnąć doskonałe efekty i prawidłowo zakonserwowana kostka po kilkunastu latach wciąż będzie wyglądała jak nowa. Żeby tak było, trzeba dbać o jej czystość, prawidłowo zafugować nawierzchnię i dbać o to, żeby cały czas utrzymywana była na powierzchni ochronna warstwa dobrze dobranego impregnatu. Efekty będą widoczne gołym okiem i przełożą się też na funkcjonalność nawierzchni z kostki brukowej.