Dla kogoś, kto nie lubi patrzeć uważnie, cyklinowanie jest naprawdę banalne. Bo co może być skomplikowanego w starciu lakieru olbrzymią szlifierką. Otóż sporo, bo taka definicja cyklinowania sprawia, że specjalistom pękają serca i załamują ręce, a na język spływają ostre słowa.

Data dodania: 2020-06-09

Wyświetleń: 526

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cyklinowanie: proste tylko na pierwszy rzut oka

Drewno: wdzięczny i niewdzięczny materiał

Drewniane parkiety to piękny i niezwykle funkcjonalny materiał do wykończenia podłóg. Zabezpieczone lakierem zachowują swój urok przez długie lata, ale nie oszukujmy się – kiedyś przyjdzie czas na cyklinowanie. Przypadkiem rozlana woda, promieniowanie UV czy nawet zwykłe, codzienne korzystanie z podłogi sprawi, że pojawią się różnice w kolorach. A że naturalne drewno nie ma idealnej struktury, to rychło okaże się, że cyklinowanie będzie wyzwaniem. Trzeba zebrać tyle materiału, żeby na parkiecie nie pozostała nawet najdrobniejsza skaza. To wymaga niebywałej ostrożności.

Liczy się precyzja

Jeśli chodzi o cyklinowanie jest obsługiwana przez kilkadziesiąt firm, które mają w swojej ofercie taką usługę. Jednak nie wystarczy po prostu kupić odpowiednie maszyny. Prawidłowe cyklinowanie wymaga sporego doświadczenia. To praca bardzo precyzyjna. Z jednej strony nie można przecież zebrać zbyt dużo materiału od góry, a z drugiej, trzeba też zadbać o to, aby z całej powierzchni usunąć mniej więcej podobnej grubości warstwę, co pozwoli uniknąć powstania nieestetycznych przebarwień. Mimo całej doskonałości technicznej nowoczesnego sprzętu wciąż jest to spore wyzwanie. Cyklinowanie wymaga przygotowania planu – doświadczony specjalista jest w stanie stworzyć go w locie, ale istnieją pewne zasady, które mówią, w jaki sposób poruszać się po pomieszczeniu z maszyną, żeby cyklinowanie było możliwie szybkie, ale też pozostawiło estetyczną podłogę.

Czy uda się zachować porządek?

Jednym z największych wyzwań dla warszawskich ekip cykliniarskich jest zachowanie porządku w czasie pracy. Nawet korzystając z najdoskonalszego sprzętu i po zamontowaniu kurtyn przeciwkurzowych w drzwiach, nie da się uniknąć rozniesienia pyłu – walka trwa o to, żeby powstało go jak najmniej. Druga sprawa to fakt, iż niezachowanie porządku i na przykład niedokładne uprzątnięcie podłogi może spowodować, że zamiast równej powierzchni cyklinowanie spowoduje jedynie powstanie rys. Tak się zdarzy, jeśli ekipa niedokładnie przygotuje parkiet do cyklinowania i zostaną na nim na przykład ziarenka żwiru naniesione na butach.

Podsumowanie

Cyklinowanie wydaje się proste i choć faktycznie od strony technicznej nie wymaga wielkich umiejętności, to jednak warto docenić pracę profesjonalistów. Na zadowalający efekt składa się precyzja prac, dbałość o szczegóły, a także doświadczenie i jakość wykorzystanych maszyn. To zresztą tłumaczy, dlaczego profesjonalne cyklinowanie nie jest tanie, a najtańsza usługa bardzo rzadko daje oczekiwane rezultaty. I to też właściwy moment, żeby zastanowić się, czy naprawdę warto powierzyć pracę nad świetnym parkietem jakiejś firmie tylko dlatego, że wycena jest o kilka złotych niższa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena