Żeby ogród wyglądał pięknie i zdrowo się rozwijał, stosuje się mnóstwo nowoczesnych rozwiązań: systemy nawadniające, nowoczesne oświetlenie, precyzyjnie działające nawozy. Czasem jednak, żeby uzyskać najlepszy efekt, potrzeba dużo mniej zaawansowanej technologii i tak jest z obrzeżami ogrodowymi.

Data dodania: 2020-05-14

Wyświetleń: 716

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obrzeża ogrodowe: prościej się już nie da

Obrzeża ogrodowe: tak proste, że niezauważalne

Nawet najwyższej klasy obrzeża ogrodowe są czymś kompletnie nieimponującym. Nikt nie pokazuje gościom w ogrodzie: o, zobacz, jakie ładne obrzeża sobie kupiłem. Nie. To jeden z tych elementów, które same w sobie nie stanowią o jakości ogrodu, ale właśnie dzięki nim możliwe jest stworzenie pięknej i funkcjonalnej przestrzeni. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że idealne obrzeża ogrodowe to te, obok których można przejść obojętnie, ale które zostały wykorzystane do wykonania ogrodu tak pięknego, że zapiera dech w piersiach. 

Oczywiście: od strony technicznej są one interesujące: specyficzne tworzywa z nietypowymi plastyfikatorami, zaawansowane technologicznie linie produkcyjne, projekty zapewniające wymaganą sztywność. To wszystko może być pasjonujące, ale dla technologów. Dla ogrodników już zdecydowanie mniej, a dla gości w ogrodzie niemal wcale.

Po co obrzeża i dlaczego właśnie z tworzyw?

Najpierw odpowiedzmy na drugie pytanie. Można przecież użyć betonowych obrzeży albo drewnianych płotków, dlaczego więc wybrać tworzywa? Dlatego, że są tańsze, lżejsze, dużo prostsze do ułożenia i wytrzymają naprawdę wiele. Nie ma w tym wielkiej filozofii. A do czego można ich używać? Jakie znaczenie mają obrzeża ogrodowe w mniej i bardziej skomplikowanych ogrodach?

  • W najprostszym ogrodzie zwyczajne obrzeża pozwalają wyznaczyć te fragmenty, w które na przykład nie należy wjeżdżać kosiarką, choćby wtedy, kiedy na jakiejś części trawnika zostały posadzone rośliny kwiatowe.
  • Obrzeża pozwalają w sposób niemal niezauważalny zabezpieczyć przed „ucieczką” kory wysypanej na przykład w otoczeniu krzewów. To ważne, ponieważ poprawia estetykę i pozwala zachować porządek w ogrodzie.
  • Obrzeża ogrodowe stosuje się też przy wytyczaniu ścieżek w niedawno założonych ogrodach, żeby pozwolić murawie się ustabilizować.
  • Mogą one pomagać w utrzymaniu funkcjonalności na przykład doziemnego systemu nawadniania: otoczywszy „rurę” obrzeżem, zapobiega się wrastaniu w nią roślinności czy zasypywaniu przez liście.
  • Obrzeża w pewnym stopniu zapobiegają się rozkrzewianiu niektórych roślin. To oczywiście ochrona raczej na krótką metę, ale i tak pozwala oszczędzić kilka cennych godzin na pielęgnacji ogrodu.

Nie warto wybierać bubla

Kupując obrzeża trawnikowe / ogrodowe, warto wybierać je nie tylko po cenie. Jeśli tworzywo już w dotyku jest zbyt sztywne, to istnieje ryzyko, że w chłodne dni będzie po prostu bardzo kruche i stosunkowo szybko zacznie się łamać. Z drugiej strony, przesadnie elastyczne obrzeża nie zawsze będą spełniały swoje zadanie, ponieważ „położą się” pod kamieniem albo opadającą gałęzią. A zupełnie na marginesie: warto kupować obrzeża polskich producentów. Co do chińskich – nigdy nie można mieć pewności, jakie związki wypłucze z nich pierwszy deszcz i jak wpłyną one na ekosystem ogrodu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena