Tworzywa sztuczne stały się w ostatnich latach przedmiotem kontrowersji, szczególnie w świetle świadomości, że poziom plastiku zanieczyszczającego środowisko naturalne osiąga punkt krytyczny. W rezultacie opracowano ekologiczne tworzywa sztuczne mające szerokie zastosowanie. Tak też zrodziła się moda na ekologiczne opakowania.

Data dodania: 2020-03-16

Wyświetleń: 244

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Moda na ekologiczne opakowania

Firmy stawiają na ekologię

Zrównoważony rozwój jest jednym z najczęściej omawianych tematów w ostatnim czasie. Najróżniejszych stowarzyszenia ekologiczne ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nadmierne używanie plastiku oraz nawyki, które musimy zmienić, aby poprawić obecną sytuację. Moda na ekologiczne opakowania znakomicie wpisuje się we współczesne trendy. Wśród omawianych rozwiązań jest wybór nowych materiałów do produkcji zrównoważonych opakowań, mniej szkodliwych dla środowiska. Takie rozwiązanie może przyczynić się do znacznej redukcji opakowań plastikowych jednorazowego użytku. Istotne jest, aby materiałami wybieranymi przez głównych producentów dużych branż, takich jak sektor spożywczy czy kosmetyczny, były materiały ekologiczne.

O opakowaniach przeczytasz także na stronie porady.org.

Materiały naturalne wykorzystywane do produkcji opakowań

Moda na ekologiczne opakowania staje się faktem. Istnieje coraz więcej firm skupiających się na opracowaniu zrównoważonych opcji pakowania. Jest to np. używanie liści palmowych, które są zbierane i wykorzystywane do produkcji opakowań różnych produktów. Inne opakowania są wykonane z bambusa, drewna, papieru, trzciny cukrowej, skrobi kukurydzianej, otrąb pszennych lub z połączenia biodegradowalnych naturalnych wiórów drzewnych. Co ciekawe, materiał ten ma właściwości podobne do plastiku: jest odporny na wodę i olej oraz nie wnika w niego tlen.

Opakowania biodegradowalne w trosce o środowisko

W miarę jak problemy związane z nadmiernym użyciem plastiku stają się coraz bardziej powszechne, firmy oraz konsumenci zaczynają zdawać sobie sprawę z negatywnego wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Obecnie większość produktów posiada opakowania wykonane z tworzywa sztucznego, ale moda na ekologiczne opakowania pomału rewolucjonizuje rynek. Coraz częściej stawia się na opakowania wielokrotnego użytku i biodegradowalne. Tworzywa, z których produkuje się opakowania ekologiczne, można podzielić na trzy kategorie:

  • Bioplasty – wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Przykładowo produkcja butelki bioplastycznej wymaga jednej trzeciej energii zużytej do wytworzenia butelki PET. Co ciekawe, niektóre formy bioplastików wyglądają i są bardzo podobne do produktu na bazie ropy naftowej i chociaż wizualnie nie można ich odróżnić, ten rodzaj plastiku ulega degradacji bez pozostawiania szkodliwych substancji.
  • Tworzywa biodegradowalne – to tradycyjne tworzywa sztuczne wytwarzane z produktów petrochemicznych, ale zaprojektowane w celu szybszego rozkładu.
  • Tworzywa sztuczne z recyklingu – jak sama nazwa wskazuje, są wytwarzane z recyklingu starych tworzyw sztucznych.

Ekologiczne opakowania kupisz na stronie Packhelp.

Licencja: Copyright - zastrzeżona