Licówki to prosty sposób na pozbycie się kompleksów związanych z przebarwieniami czy szparami między zębami. To cienkie płatki porcelany, które umieszcza się na przedniej części zębów. Przed wykonaniem zabiegu warto poznać ich zalety, a także procedurę ich nakładania.

Data dodania: 2020-02-24

Wyświetleń: 310

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Licówki - dla pełniejszego uśmiechu

Dla kogo są licówki?

Licówki to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać zarówno o kształt, jak i o kolor swoich zębów. Standardowo zakłada się je również na stłoczenia, w tym przede wszystkim dolnych siekaczy. To również rozwiązanie kompleksów związanych z trwałymi przebarwieniami płytki, bruzdami, pęknięciami lub widocznymi wypełnieniami. Warto jednak pamiętać o tym, że licówki nie sprawdzą się u osób z dużymi zniszczeniami. Wówczas znacznie bezpieczniej korzystne jest założyć korony ceramicznej.  

Licówki mają pewne ograniczenia. Nie zakłada się ich osobom, które mają problemy z próchnicą czy wadą zgryzu. Nie są także dobrym rozwiązaniem w przypadku nocnego zgrzytania, zaciskania zębów czy obgryzania paznokci. Zwiększa to ryzyko odklejenia się licówek, a nawet ich uszkodzenia. Więcej o procesie zakładania licówek można dowiedzieć się ze strony internetowej https://novaestetica.pl/leczenie/wyjatkowe-uslugi/licowki/.

Jakie są zalety zakładania licówek? 

Licówki można nałożyć zarówno na pojedyncze zęby, jak i na całe ich grupy. Ze względów estetycznych, najczęściej umieszcza się je na przednich zębach, np. od czwórki do czwórki. Na zęby trzonowe zazwyczaj stosuje się korony. Ma to związek z tym, że licówki są znacznie delikatniejsze. Samo ich zakładanie jest niezwykle proste. Nie dochodzi do znacznej ingerencji w twarde tkanki zęba. Jedyną interwencją jest szlifowanie, za pomocą którego należy usunąć niewielką powierzchnię szkliwa. Najczęściej ma ona grubość licówki. Sam materiał nie różni się znacząco kolorystycznie od naturalnej barwy szkliwa. 

Ceramika jest neutralna dla zębów i dziąseł. Nie powoduje odczynów zapalnych i alergicznych. Licówki, które wykonane są w profesjonalnych placówkach stomatologicznych, zapewniają odpowiednią szczelność, co wyklucza ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnych. Dla większego bezpieczeństwa, cementy, na które klejone są licówki, zawierają dodatkowo substancje bakteriostatyczne i antybakteryjne. 

Jak zakłada się licówki? 

Cały proces zakładania licówek zajmuje kilka wizyt u stomatologa. Konieczne może okazać się uprzednie wyleczenie próchnicy i stanów zapalnych. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zanim przejdzie się do zabiegu właściwego, najczęściej należy wykonać makietę nowego uśmiechu. Pierwszym krokiem jest szlifowanie zębów pod licówki. Po zebraniu wycisków technik protetyczny przygotowuje licówki porcelanowe. Po upływie kilku dni licówki są zazwyczaj gotowe. Na zęby nakłada się cement, dobrany kolorystycznie do ich barwy. Za pomocą lampy całość jest utwardzana. Nadmiar cementu jest następnie usuwany, a zęby polerowane do uzyskania gładkości.

Licencja: Copyright - zastrzeżona