Być może znasz osoby świeckie, dla których religia odgrywa szczególnie ważną rolę, stanowi ich pasję i sens życia.

Data dodania: 2007-04-10

Wyświetleń: 7609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Jednak dla większości z nas religia stanowi tylko pewien element życia i to na dodatek mający często drugorzędne znaczenie. Z czego to wynika? Moim zdaniem główną tego przyczyną jest to, że w przypadku większości ludzi ich wierzenia religijne są efektem wychowania, a nie świadomego wyboru.

Większość Polaków uważa się za katolików. Jednak nie wynika to z tego, że któregoś dnia świadomie zdecydowali – Tak, od teraz pragnę być katolikiem. Jest to efekt wychowania i przejęcia stylu życia naszych rodziców. Wynikiem tego jest to, że wiara większości ludzi jest dosyć płytka. Ja sam byłem od dziecka katolikiem. Jednak jako osoba dorosła zdecydowałem, że nie jestem w stanie spełnić się w tej religii i odszedłem z niej. Zacząłem szukać własnej drogi i w końcu ją znalazłem. I nie była to nawet konkretna religia, czy ruch religijny, ale pewien zbiór idei, które do mnie przemówiły i stały się bardzo ważną częścią mojego życia. I te idee już nieraz pomogły mi w ciężkich chwilach.

Dlatego zachęcam Cię do zadania sobie pytania – czy moje obecne podejście do religii i moich wierzeń stanowi ważny element mojego życia i jest w stanie pomóc mi w poszukiwaniu mojego szczęścia? Jeśli odpowiedź na to pytanie będzie negatywne, a tak zapewne będzie u wielu ludzi, to wtedy warto abyś zastanowił się nad tym, co należałoby zrobić, aby ten stan rzeczy zmienić – aby Twoje wierzenia religijne zaczęły Ci pomagać w życiu.

Oto garść moich rad na ten temat. Na początek proponuję, abyś spróbował odnaleźć pasję w religii, którą w tej chwili wyznajesz. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest samodzielne poszukiwanie czegoś, co może stać się inspiracją do tej pasji. W tym celu możesz poczytać święte księgi swojej religii. W Polsce będzie to głównie Biblia. Nie wiem czy wiesz, ale większość katolików, którzy mają w domu Biblię, nigdy do niej nie zagląda. Możesz też udać się do biblioteki lub księgarni katolickiej i wybrać jakieś pozycje, które mogą stać się dla ciebie inspiracją. Może to będzie biografia jakieś znanej postaci Twojej religii, a może coś innego. Możesz też przejrzeć internetowe serwisy poświęcone Twojej religii. Często znajdują się w nich artykuły i przemyślenia zwykłych ludzi, którym udało się znaleźć pasję w swojej religii.

Drugą opcją jest skorzystanie z pomocy innych ludzi. Jeśli na niedzielnych mszach Twój proboszcz strasznie przynudza, to może warto wybrać się do na mszę do innej parafii. Może warto zainteresować się jakimś kółkiem religijnym, a może udać się w odwiedziny do jakiegoś klasztoru. Każdy człowiek interpretuje daną religię poprzez pryzmat własnego postrzegania świata. Jeśli znajdziesz w swojej religii ludzi, których interpretacja pozwoli Ci zyskać religijną pasję, to będziesz w domu.

A co jeśli mimo podjęcia opisanych wyżej poszukiwań, nie uda Ci się zyskać pasji w ramach swojej obecnej religii? Wtedy możesz zastanowić się nad poszukiwaniem jej gdzie indziej. I tu podobnie możesz to robić na dwa sposoby – czytając literaturę na temat innych religii lub innych idei oraz nawiązując znajomości z wyznawcami danych religii i idei.

Licencja: Creative Commons