Mimo cały czas spadających kosztów fotowoltaika nadal w szerokim zakresie jest stosowana raczej w obiektach przemysłowych. Dopiero od niedawna instalacja ogniw słonecznych w domach jednorodzinnych faktycznie jest posunięciem uzasadnionym ekonomicznie.

Data dodania: 2019-12-17

Wyświetleń: 905

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domowy prąd ze słońca – fotowoltaika dla domu

Przede wszystkim jakość

Najważniejszym warunkiem, który trzeba spełnić, aby fotowoltaika dla domu miała sens, jest zastosowanie odpowiedniej jakości elementów i podzespołów. Osoby, które po raz pierwszy mierzą się z tym tematem, będą miały nie lada problem. Owszem, wśród producentów paneli, falowników czy wszystkich innych elementów sprawnej instalacji fotowoltaicznej, są znane marki, jednak najwyżej notowane są firmy, które poza gronem specjalistów nie mają zbyt dużej rozpoznawalności. Profesjonalista naturalnie będzie w stanie rozpoznać jakość wyrobów po wnikliwej analizie ich specyfikacji i przyjrzeniu się im z bliska, ale osoba niedoświadczona nie ma takiej możliwości. Trzeba zatem skupić się przede wszystkim na doborze marki, ale jeszcze lepiej będzie powierzyć wybór profesjonalistom, którzy przeanalizują projekt, ocenią rzeczywiste potrzeby i możliwości inwestora i dopasują odpowiedni sprzęt.

Projekt to klucz do sukcesu

Wiele projektów instalacji fotowoltaicznych jest tak niedbałych lub nieprzemyślanych, że nie dziwi, iż rozwiązania te cały czas są krytykowane. Przy fatalnie opracowanym projekcie koszt wykonania znacząco rośnie, a oszczędności są bardzo nieduże. Dlatego to właśnie na etapie projektu często rozstrzyga się rentowność instalacji i akurat wtedy ustalane są koszty jej zbudowania oraz użytkowania, ale też możliwe do osiągnięcia korzyści. Znów – teoretycznie można pokusić się o samodzielne przygotowanie wstępnego projektu, jednak jest to ryzykowne i niepotrzebne. Powierzając projektowanie profesjonalistom, zawsze ma się pewność, że tam, gdzie to tylko możliwe, zostaną zastosowane tańsze i lepsze technologie. To fachowcy jako pierwsi dowiadują się o nowościach na rynku, i to oni są w stanie ująć je w projektach. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość liczących się na rynku firm zajmujących się fotowoltaiką, oferuje przygotowanie wstępnego projektu bez opłat. Mowa oczywiście o szkicu projektu, można by rzecz, planie ramowym, który nie pozwoli jeszcze na wykonanie instalacji, jednak będzie zupełnie wystarczający do przygotowania wszelkich szacunków i analiz.

Czy warto w to inwestować?

Instalacje fotowoltaiczne dla domu nie są już niczym niespotykanym, ale wciąż nie są też normą. Tym, co stanowi o wolnym tempie ich popularyzacji, jest stosunkowo wysoki koszt inwestycji i oszczędności, które rozkładają się na długie lata. Wiele osób ma więc obawy co do opłacalności takiego projektu. I w obawach nie ma niczego złego. Więcej – mogą one być w pełni uzasadnione, bo nie da się udzielić ogólnej odpowiedzi na pytanie, czy warto inwestować w fotowoltaikę w domu. W wielu przypadkach faktycznie będzie to dobre rozwiązanie, ale czasem pojawiają się okoliczności, które sprawiają, że w danej lokalizacji przy obecnie dostępnej technologii lub w ramach budżetu założonego przez inwestora nie da się stworzyć funkcjonalnej instalacji fotowoltaicznej. Czynników, które o tym decydują, jest dość sporo i trudno je samodzielnie przeanalizować. Znów warto skonsultować się ze specjalistą, który na spokojnie podliczy szacunkowe oszczędności, a przy okazji odpowie na wszelkie dodatkowe pytania związane z technologią lub eksploatacją instalacji.

Fotowoltaika dla domu może być przyszłością

Instalacje fotowoltaiczne w naszej strefie klimatycznej zawsze będą miały pewne ograniczenia. Warto jednak spojrzeć na problem szerzej: przestarzałe instalacje transportu energii generują gigantyczne koszty ukryte w opłatach przesyłowych. Ograniczenia prawne, finansowe i techniczne też nie pozwalają na szybki rozwój innych form domowej produkcji energii. Mimo wszystkich swoich ograniczeń bardzo często to właśnie instalacje fotowoltaiczne okazują się najlepszym wyjściem. Czy zawsze? Zdecydowanie nie, ale też dużo częściej, niż się powszechnie uważa. Fotowoltaika w domu może być przyszłością – w wielu miejscach nowoczesna instalacja pozwala na ugranie całkiem realnych oszczędności, a to sprawia, że warto tę opcję na poważnie wziąć pod uwagę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena