Prawidłowe sformatowanie dysku nie jest trudne, ale trzeba poświęcić na to trochę czasu. Formatowanie jest pomocne, aby usunąć zapisane pliki i programy i odpowiednio przygotować nośnik danych do ponownego zapisywania. Nie jest jednak polecane jako rozwiązanie na zbyt wolną pracę dysków.

Data dodania: 2019-12-16

Wyświetleń: 667

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Prosta instrukcja, jak sformatować dysk

Różne sposoby formatowania dysku

Można wyróżnić kilka sposobów formatowania nośnika danych w komputerze stacjonarnym lub mobilnym. Podpowiadamy, jak wykonać tę czynność krok po kroku. Jeśli dany nośnik nie służy aktualnie jako źródło systemu operacyjnego należy wejść w Mój komputer i prawym przyciskiem myszy kliknąć na dysk, aby wybrać Formatuj. Następnie prawym przyciskiem wybierz ikonkę Mój komputer i opcję Zarządzaj. Otworzy się okno Zarządzanie komputerem – wybierz Zarządzanie dyskami i wybierz Formatuj.

Formatowanie dysku systemowego rozpoczyna się w momencie instalacji systemu Windows i polega na pełnym przeinstalowaniu systemu. Potrzebny będzie do tego nośnik z Windowsem, zwykle płyta instalacyjna lub pendrive startowy z systemem, a także 25-cyfrowy kod do systemu Windows – czyli klucz produktu świadczący o jego legalności.

Formatowanie a defragmentacja

Formatowanie dysku oznacza usunięcie z niego wszystkich danych w celu odzyskania wolnego miejsca na nowe pliki. Przebieg tego procesu w dużym stopniu zależy od systemu operacyjnego, a także tego, jaki dysk formatujemy – systemowy czy inny. Etap czyszczenia jest prosty, ale trwa zwykle około kilkadziesiąt minut.

Błędem jest przeprowadzanie formatowania w celu poprawy prędkości pracy dysków – w takim wypadku warto wykonać defragmentację. Dla tradycyjnych dysków twardych warto zalecić defragmentację raz w miesiącu – m.in. przy użyciu defragmentatora systemu Windows. Jeśli masz dysk SSD, nie będzie to dobre rozwiązanie – może ona skrócić ich żywotność.

Bezpieczeństwo danych to podstawa

Zanim zdecydujesz się na sformatowanie dysku, wcześniej zrób kopię zapasową swoich najważniejszych plików – skopiuj je na pendrive’a, dysk zewnętrzny lub ew. do chmury. Co prawda zwykle możliwe jest ich odzyskanie w dobrym serwisie, ale jest to dodatkowy kłopot oraz wydatek, a także ryzyko, że część plików będzie jednak uszkodzona.

Prawda, że proste? Więcej szczegółów, a także porady dziennikarza Spider’s Web i redaktora Sonda 2, Karola Kopańki, znajdziesz na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/jak-sformatowac-dysk/. Sprawdź, jak sformatować partycję systemową.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena