Nie brakuje miłośników staroci, antyków. Wśród nich można znaleźć wiele osób, którym niesamowitą radość sprawia ich renowacja. Zdarza się także zakupić nieruchomość z rynku wtórnego z meblami, wyposażeniem po poprzednich właścicielach. 

Data dodania: 2019-10-24

Wyświetleń: 841

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak odnowić stare drzwi - co warto wiedzieć na ten temat?

W tym również drzwiami, które mogą się spodobać nabywcy, ale ich stan nie jest zadowalający. Jeśli nie chce się ich wymienić, można je w kilku krokach odnowić.

Odnowienie starych drzwi - etap pierwszy 

Oczywistym jest, że najpierw drzwi trzeba dokładnie obejrzeć oraz ocenić czy na pewno do odnowy sie nadają. A także jakiego są materiału, aby dobrać niezbędne do pracy narzędzia. Pamiętać też trzeba o klamce, zamku w drzwiach, zawiasach czy okuciach, które należy wyjąć przed przystąpieniem do renowacji. Zapobiegnie to ich pomalowaniu, tudzież zniszczeniu. 

Etap drugi - pozbycie się starej farby 

Najpierw należy usunąć z drzwi stary lakier. Można użyć do tego opalarki, która wytwarza gorące powietrze, a pod jego wpływem farba się kurczy. Jednak trzeba uważać i obchodzić się z tym narzędziem delikatnie, aby nie zniszczyć drewna. Następnie ciepłą wartwę lakieru zeskrobać specjalną szpachelką. Niektórzy siegają po specjalistyczne środki. Przy użyciu pędzla pokrywają nimi drzwi, a po danych czasie zeskrobują mokrą warstwę. Trzeba jednak pamiętać, żeby farbę usunąć z ościeżnic i zawiasów. 

Szlifowanie jako etap trzeci

Szlifowanie jest niezbędne do otrzymania gładkiej powierzchni. Urządzeniem ułatwiającym ten etap będzie szlifierka, która przyda się także w miejscach trudno dostępnych jak np. szpary.  Jeżeli  się jej nie posiada, nie ma konieczności jej kupna. Dlaczego? Ponieważ można użyć zwykłego papieru ściernego. Usunieie on zarówno farbę, czy impregnat, jak i zarysowania. Kończąc szlifowanie trzeba pobyć się odpyleń. Można to zrobić przy pomocy szczotki, czy zmiotki. A następnie przetrzeć powierzchnię mokrą szmatką, poczekać aż wyschnie i przystąpić do kolejnego kroku. 

Czwarty etap - uzupełnianie ubytków

Może się okazać, że po szlifowaniu pojawią się ubytki. Mowa tu o szczelinach, dziurach oraz rysach. Na szczęście przy pomocy odpowdniej szplachli do drewna można je zasmakować. Na suchą, oczyszczoną oraz odpyloną powierzchnię trzeba ją nałożyć przy pomocy szpachelki. Następnie poczekać aż wyschnie i stwardnieje. Nierówności usunąć przy pomocy papieru ściernego. Może się okazać, że będzie potrzebne wielokrotne szpachlowanie, jeśli ubytki są spore. 

Malowanie - ostatni etap odnowy drzwi 

Jeżeli wszystkie powyżej opisane kroki zostaną wykonane można przejść do malowania drzwi. Farbę nakłada się na powierzchnię suchą, odpyloną, wyczyszczoną. Popularne są do tego farby np. akrylowe, kredowe. Niektórzy korzystają ze specjalnych lakierów czy bejc do drewna, których zadaniem jest ochrona przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jako zabezpieczenia wykorzystuje się także woski czy oleje. Wsiąkają one w drewno, ale są w stanie jednocześnie oddychać i odprowadzać wilgoć. Do odnowy drzwi wewnętrznych należy użyć kilku warstw farby, natomiast do zewnętrznych - impregnatu do drewna, specjalnej farby do tego typu drzwi, chroniącej przed czynnikami atmosferycznymi. 

Reasumując, odnowa drzwi nie jest taka trudna, jakby się mogło wydawać. Trzeba tylko poświęcić na to trochę czasu. Ale wiadomo, że "dla chcącego, nic trudnego".

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena