Leczenie kanałowe to jeden z najważniejszych zabiegów, który wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej. Wykonanie go powoduje, że ząb ze skażoną miazgą nie stanowi dalszego zagrożenia dla zdrowia pacjenta, a co więcej - można go wykorzystać do dalszej odbudowy protetycznej.

Data dodania: 2019-08-30

Wyświetleń: 490

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Endodoncja pod mikroskopem - dlaczego warto?

Leczenie kanałowe, nazywane także endodoncją, jest stosunkowo skutecznym zabiegiem. W ostatnich latach metody leczenia uległy pozytywnej ewolucji, która przełożyła się na poprawę efektywności poszczególnych zabiegów. W przypadku leczenia kanałowego - zaczęto wykorzystywać mikroskop operacyjny, który umożliwia endodoncie większą dokładność.

Endodoncja pod mikroskopem to sposób na wyleczenie nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, a także m.in. martwicy miazgi. Dowiedz się, na czym polega endodoncja pod mikroskopem i dlaczego warto wykonać ten zabieg, zamiast klasycznego leczenia kanałowego.

Charakterystyka zabiegu endodoncji pod mikroskopem

Mikroskop operacyjny ma duży wpływ na skuteczność zabiegu endodoncji. Przede wszystkim, z jego pomocą endodonta jest w stanie dokładniej przyjrzeć się kanałom zębowym, co pozwala na skrupulatne usunięcie miazgi zęba. Dodatkowo, nawet 25-krotne powiększenie obrazu pozwala wykryć część kanałów, które uległy pewnym deformacjom i trudno jest je dostrzec bez powiększenia.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem - wskazania

Leczenie kanałowe pod mikroskopem zaleca się wykonać, gdy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Miazga ze stanem zapalnym oznacza zaawansowany rozwój próchnicy, a dalsze zaniedbania w jej leczeniu mogą doprowadzić do powstania zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Gnilny rozpad miazgi, spowodowany długotrwałym stanem zapalnym, może spowodować nawet do zakażenia tkanek okołozębowych, czy też powstania chorób reumatycznych.

Endodoncja pod mikroskopem - dlaczego warto?

Przede wszystkim, warto jest rozważyć sens wykonania leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba, co pozwoli na wykonanie estetycznej i wytrzymałej odbudowy protetycznej. Dodatkowo pacjenci, którzy decydują się na zabieg endodoncji, równocześnie uwalniają się od ryzyka dalszego rozwoju chorób, mogących rzutować na ogólny stan zdrowia pacjenta.

Wykorzystanie mikroskopu w endodoncji jest uzasadnione większą skutecznością takich zabiegów. Z racji tego, że endodonta widzi więcej, jest też w stanie zrobić więcej. Dzięki mikroskopowi szanse na konieczność wykonania powtórnego leczenia kanałowego znacząco spadają.

Czy masz za sobą leczenie kanałowe?

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena