Wiele osób podnajmuje nieruchomości i czerpie z tego tytułu dochody. Jakie przepisy prawne obowiązują w tym zakresie? O tym właśnie jest niniejszy artykuł.

Data dodania: 2019-08-09

Wyświetleń: 649

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wynajem prywatnych lokali w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wynajmujący w myśl przepisów wspomnianej ustawy ma wybór co do przyjęcia formy prowadzonej działalności najmu. Może ona mieć charakter działalności gospodarczej, co w takim przypadku powinno mieć odpowiednie odzwierciedlenie we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Nie jest to jednak jedyna forma i wynajmujący może prowadzić wynajem nie zgłaszając go jako działalność gospodarcza, a jedynie działalność o charakterze najmu, nie podlegająca zgłoszeniom właściwym innym charakterom działalności.

Nieruchomości Podatki

Wynajem prywatnych lokali, a działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy VAT.

Coraz więcej osób wynajmuje lokale prywatne w celach osiągania dodatkowych dochodów poza pracą lub codzienną działalnością gospodarczą. Lokale te mają różny charakter. Czasem są to wyłącznie lokale mieszkalne, a czasem lokale użytkowe. W rozumieniu ustawy VAT wynajem lokalu prywatnego jest również działalnością w charakterze podatnika VAT. W przypadku wynajmu lokali wyłącznie na cele mieszkaniowe działalność ta podlega całkowitemu zwolnieniu. W przypadku lokali użytkowych może podlegać zwolnieniu podmiotowemu, o ile wartość całej sprzedaży i pozostałej działalności gospodarczej, uzyskana w roku poprzednim, nie przekroczyła 150 000 zł. Wchodzi w tę sprzedaż zarówno najem lokali, jak i sprzedaż towarów i usług prowadzona na zasadzie działalności gospodarczej. W przypadku korzystania ze zwolnienia podmiotowego wynajmujący nie ma obowiązku wystawiania faktur najemcy. Może to robić na jego żądanie. Jeśli jednak przekroczy granicę 150 000 zł z przychodów z działalności gospodarczej i najmu, i utraci zwolnienie podmiotowe, będzie musiał wystawiać faktury VAT. Oczywiście dochody z najmu zostaną wówczas objęte stawką 23% podatku VAT.

Wynajem lokali w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym dopuszcza dwojakie traktowanie dochodów z najmu.

1. na podstawie art.10. Ust.1. pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym przychody z najmu mogą być traktowane na zasadach przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej;

2. na podstawie art.10. Ust.1. pkt.6. ustawy o podatku dochodowym, jako przychody z najmu jako odrębnego źródła dochodów.

Wynajmujący może więc niezależnie od swojego statusu wobec wynikającego z ustawy o VAT wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. W zależności od tego, co uzna za bardziej korzystne, może rozliczać się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych lub na zasadzie opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena