Niemal każda osoba, która zdecydowała się na założenie konta osobistego,  otrzymuje kartę debetową. 

Data dodania: 2019-05-27

Wyświetleń: 940

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wady i zalety płacenia kartą debetową

Zwykle nie generuje ona dodatkowych kosztów. Oznacza to, że można ją otrzymać zupełnie za darmo - wystarczy jedynie wskazać adres korespondencyjny. Oczywiście opisywana karta płatnicza ma nie tylko zalety, ale również wady. Warto więc poznać je przed rozpoczęciem użytkowania.

Czym jest karta debetowa?

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, czym jest karta debetowa. Wiele osób myli ją z kartą kredytową. Należy jednak wiedzieć, że jest to zupełnie inny instrument płatniczy. Przede wszystkim jest on najczęściej wydawany w sposób automatyczny. Oznacza to, że nie ma konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Jej wydanie nie wymaga dodatkowych opłat. Karty debetowe mogą występować również pod postacią karty zbliżeniowej, która przydaje się podczas zakupu. Za pomocą karty debetowej można regulować płatności zarówno w obiektach stacjonarnych, jak i internetowych. Cechuje się ona wysoką funkcjonalnością. Oczywiście gotówka może być wypłacana zarówno w Polsce, jak i za granicą. Użytkownikowi może zostać przydzielony debet - oczywiście odbywa się to na zasadach określonych przez bank. Nie można więc wskazać konkretnych warunków, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre karty debetowe gwarantują również usługę Cash Back, która pozwala na wypłatę gotówki podczas płatności za pomocą karty.

Zalety karty debetowej

Karta debetowa ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że nie generują one żadnych dodatkowych kosztów. Jest ona wydawana zupełnie za darmo. Ponadto nie trzeba wypełniać dodatkowych wniosków, czy też dostarczać zaświadczeń o dochodach. Pozwala to zaoszczędzić sporą ilość czasu. W zdecydowanej większości przypadków utrzymanie karty debetowej nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Wiele osób twierdzi, że w przypadku kart debetowych ciężej jest wpaść w spiralę zadłużeń (w porównaniu z kartą kredytową). Kolejną zaletą jest możliwość płatności zbliżeniowych. Wypłata gotówki z bankomatu nie generuje wysokiej prowizji.

Wady karty debetowej

Dla niektórych osób wadą posiadania karty debetowej może być to, że wymaga ona założenia konta osobistego. Ponadto nie pozwala ona na zaciągnięcie kredytu odnawialnego, tak jak jest w przypadku kart kredytowych. Następnym minusem jest to, że nie są to prestiżowej karty płatnicze. Otrzymuje je praktycznie każdy, kto zakłada konto osobiste. Trzeba jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie, które posiada zdecydowanie więcej zalet, niż wad.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena