Zapewnienie odpowiedniego poziomu jakości w firmie jest możliwe dzięki dobremu wdrożeniu normy ISO 9001 oraz odpowiedniej pielęgnacji tego systemu. Dużą rolę w zachowaniu odpowiedniego poziomu jakości ma audytor wewnętrzny, który zajmuje się kontrolowaniem systemu zarządzania jakością.

Data dodania: 2018-12-03

Wyświetleń: 924

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rola audytora wewnętrznego systemu zarządzania jakością

Zadania audytora

Audytor wewnętrzny zajmuje się szeregiem różnych zadań związanych z kontrolowaniem systemu zarządzania jakością wg ISO 9001. Do jego obowiązku należy planowanie terminu i zakresu audytów wewnętrznych. Podczas przygotowania do kontroli konieczne jest opracowanie niezbędnych dokumentów np. list kontrolnych. Podczas samego przeprowadzania audytu prowadzone są wywiady w pracownikami zajmującymi różne stanowiska w danym dziale firmy. Poza tym przeglądana jest cała dokumentacja pod kątem zgodności z wymogami normy ISO 9001. Po zakończeniu kontroli audytor wewnętrzny na podstawie zgromadzonych informacji sporządza raport, który jest następnie prezentowany przedstawicielom kierownictwa. Wyniki audytu służą ocenie aktualnego stanu systemu zarządzania jakością w organizacji. W raporcie można też znaleźć informacje o zidentyfikowanych niezgodnościach, które wymagają wdrożenia działań naprawczych. Warto zauważyć, że wyniki audytu są też pomocne w wytyczaniu kierunku działań zmierzających do ciągłego podnoszenia jakości w organizacji.

Jak zdobyć kompetencje audytora?

Dobre przygotowanie audytora wewnętrznego do wykonywania powierzonych mu zadań ma ogromny wpływ na doskonalenie działania całego przedsiębiorstwa. Aby zdobyć odpowiednią wiedzę merytoryczną oraz praktyczne przygotowanie do przeprowadzania audytu warto wziąć udział w szkoleniu dla audytorów wewnętrznych: https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/audytor-wewnetrzny-szj-iso-90012008-irca Podczas takiego kursu prezentowana jest praktyczna interpretacja zasad normy ISO 9001 oraz metodologia przeprowadzania audytu. Uczestnicy mają też okazję prowadzenia dyskusji z wieloletnimi praktykami dotyczących najczęściej występujących problemów. Kolejną ważną częścią są ćwiczenia praktyczne dotyczące przeprowadzania audytów normy ISO 9001.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena