Na kontuzje stawu skokowego najbardziej narażeni są sportowcy, zwłaszcza zaś ci, którzy biegają, często zmieniając kierunek, a więc piłkarze, koszykarze i siatkarze.  Ucierpieć mogą również ci, którzy w trakcie meczu narażeni są na bezpośredni, gwałtowny kontakt z przeciwnikiem.

Data dodania: 2018-10-07

Wyświetleń: 5567

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja:

Copyright - zastrzeżona

Rehabilitacja skręconego lub zerwanego stawu skokowego metodą ARPwave

Nie trzeba jednak wcale uprawiać sportu, by zwichnąć nogę w kostce. Nawet poślizgnięcie się we własnym domu, np. na mokrej podłodze w łazience, może doprowadzić do kontuzji.

Nawet chodząc, można zwichnąć nogę

Na urazy stawu skokowego narażeni są także miłośnicy górskich wędrówek, o ile ich obuwie nie usztywnia nogi w kostce: bardzo łatwo jest na kamienistych szlakach źle stąpnąć lub niechcący zsunąć stopę z kamienia – i uraz gotowy. Podobnie, to już na równej powierzchni, problem mogą mieć panie chodzące na wysokich obcasach: tu także wystarczy krzywo postawić stopę i przenieść na nią ciężar ciała, by doznać urazu.

Urazy stawu skokowego

Staw skokowy jest strukturą bardzo skomplikowaną. Składa się z wielu końcówek kości, więzadeł i torebek stawowych. Typowe skręcenie kostki, czyli stawu skokowego, może mieć postać naciągnięcia, naderwania lub zerwania więzadeł. Gorzej, gdy dojdzie do zwichnięcia stawu skokowego: torebka i więzadła stawowe ulegają wtedy zerwaniu, konieczne jest ich nastawienie i unieruchomienie. W ekstremalnych wypadkach dochodzi do złamania stawu skokowego – tu interweniować musi już chirurg.

Na co dzień zdarzają się jednak przede wszystkim lżejsze urazy. Leczymy je okładami i oszczędzaniem chorej nogi, ale to może nie wystarczyć. Na dodatek kontuzje stawu skokowego są bardzo bolesne i w znacznym stopniu utrudniają chodzenie.

Rehabilitacja metodą ARPwave

Od niedawna znana jest jednak nowa metoda pod nazwą ARPwave. Można o niej przeczytać więcej na stronie https://rehabilitacja-arpwave.pl/bol-stawu-skokowego. Metoda sprowadza się do specjalnej elektrostymulacji, która przywraca prawidłowe parametry mięśniom i stawom, przede wszystkim zaś łagodzi ból, zmniejsza obrzęk, przyspiesza gojenie ran oraz zrastanie się zerwanych elementów stopie.

Metodę ARPwave można z powodzeniem stosować krótko po doznaniu kontuzji lub po operacji – służy ona rehabilitacji i wzmocnieniu. Jest to zarazem metoda profilaktyczna, polecana zarówno sportowcom, jak i osobom niewysportowanym, które chcą zacząć się ruszać, ale bez kontuzji. To także efektywna profilaktyka urazów u osób starszych lub otyłych, których stawy skokowe mogą nie wytrzymywać obciążeń. Zalecana jest również osobom w początkowej fazie stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona.

Licencja: Copyright - zastrzeżona