Procedura tranzytu jest bardzo popularna. Z tej procedury korzystają podmioty gospodarcze. Warto pamiętać, aby pamiętać o zamykaniu procedury w terminie.

Data dodania: 2018-09-25

Wyświetleń: 563

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przekazuję tranzytem lub tranzyt przekazu.
 
Procedura tranzytu bardzo często zwana jest także przekazem celnym, polega na przemieszczaniu towaru pod dozorem celnym. Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy towar poza granicami Unii Europejskiej. Zamówiliśmy transport, który właśnie dojechał z naszym towarem na granicę Unii Europejskiej. W zasadzie w tym momencie mamy dwa rozwiązania albo dopuścimy do obrotu na granicy (zapłacimy należności itp.) albo towar pojedzie dalej.
 
Informcj celna
 
  • W pierwszym przypadku raczej nie odprawia się towaru bezpośrednio na granicy, bo potrzebne są upoważnienia, faktury oraz inne dokumenty. Takie działanie byłoby bardzo długotrwałe.
 
  • Najczęściej zatem towar jest przekazywany dalej do urzędu celnego wewnętrznego, gdzie towar będzie mógł zaczekać na ewentualne braki w dokumentacji. Organ celny, aby mieć pewność, że towar dotrze do urzędu celnego wewnętrznego, żąda rozpoczęcie procedury tranzytu.
 
Procedura tranzytu, najważniejsze kwestie.
 
Najczęściej procedurę tranzytu dokonują agencje celne. Elektronicznie wypełniany jest specjalny formularz. Dodatkowo urząd celny żąda zabezpieczenia w wysokości należności celnych na ten towar. Oznacza to, że gdybyśmy dopuścili towar do obrotu na granicy, musielibyśmy zapłacić należności celne w kwocie „X". Ta kwota jest właśnie wysokością zabezpieczenia, jakie żąda urząd celny.
 
info-produkty celne
 
Dodatkowym zabezpieczeniem, nakładanym przez funkcjonariuszy celnych (lub podmioty mające zgodę w procedurze uproszczonej, na przykład agencje celne) są plomby.
 
Trzecim elementem zabezpieczającym jest termin wyznaczony przez organ celny. W danym terminie należy zamknąć procedurę.
 
Pamiętajmy, aby pamiętać.
 
Termin zamknięcia procedury tranzytu jest bardzo ważny, jeżeli nie zostanie on dotrzymany, grożą nam konsekwencje. Warto zatem dbać o to, aby dokument był zamknięty w odpowiednim czasie. Uwaga niektóre programy do wypełniania dokumentów tranzytowych pozwalają wpisać różną datę. Ważne jest jednak to, że gdy zgłaszamy w uproszczeniach do procedury tranzytu, czas na zamknięcie przekazu nie będzie dłuższy niż siedem dni. Mimo że programy pokazują prawidłową datę dopiero w czasie wydruku dokumentu.
 
Procedura tranzytu nie jest zła.
 
Procedura tranzytu jest bardzo popularna. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem lub przekroczyłeś termin i nie wiesz co zrobić, lub nie wiesz, co grozi ci za niezamknięcie tranzytu w odpowiednim czasie. Rzetelna informacja celna, czyli innymi słowy, skompresowana wiedza celna, pomoże ci rozwiązać twoje problemy.
 
 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena