Radar falowodowy
Radar falowodowy to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań do mierzenia objętości cieczy. Umieszcza się go na górze zbiornika lub jego boku. Falowód, czyli specjalistyczna antena sięga dna zbiornika. Urządzenie wysyła mikrofale wzdłuż anteny. Przepływają one przez powierzchnię zgromadzonej cieczy zbierając dane dotyczące jej właściwości. Na tej podstawie możliwy jest odczyt interesujących informacji.
Metody pojemnościowe
Dosyć popularne metody pojemnościowe wykorzystują pracę specjalnych sond. Elektrody, które są w nich zamontowane tworzą kondesator ze ścianą zbiornika. Na tej podstawie odczytywana jest wysokość słupa cieczy, która pozwala na ustalenie jej objętości. Metoda ta idealnie nadaje się do zbiorników, w których zachodzą szybkozmienne procesy. Odpowiedź z interesującym wynikiem jest natychmiastowa. Metoda jest również bardzo dokładna.
Ultradźwięki
Pomiar objętości cieczy możliwy jest także dzięki bezdotykowej technice wykorzystującej przepływ przez ciecz ultradźwięków, generowanych przez specjalny przetwornik z czujnikiem. Podstawą do dokonania obliczeń jest tutaj czas przelotu impulsu oraz wysokość zbiornika. Metoda jest dokładna, a aplikacja łatwa w obsłudze. Dzięki ultradźwiękom możliwy jest szybki i stały odczyt.
Metoda elektromechaniczna
Metoda elektromechanicznego pomiaru sprawdza się w aplikacjach o ograniczonych możliwościach. Obliczenia dokonuje się tutaj dzięki sondzie, którą przeprowadza ciężarek. Specjalna taśma opuszcza go w dół, a jej naprężenie zmniejsza się wraz z momentem styku z powierzchnią wody. Przetwornik wyłapuje ten moment i dokonuje procesu zwinięcia taśmy. W trakcie jego trwania zliczana jest ilość obrotów bębna, która stanowi podstawę obliczeń.