0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
743 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Szydełkowanie, robienie na drutach, tkanie, szycie – to tylko niektóre umiejętności, które po wielu latach zapomnienia wracają do łask.

Img

Najbardziej cieszy jednak fakt, że wszelkiego rodzaju robótki ręczne stały się swoistą modą zwłaszcza wśród młodych kobiet, dla których taka forma spędzania czasu jest nie tylko sposobem na uatrakcyjnienie mieszkania, ale nierzadko także sposobem zarabiania pieniędzy.

 

Szydełkiem malowane

Wyrób dzianin za pomocą szydełka wymaga poznawania podstawowych technik i rodzajów szydełek, ale nie tego przecież dotyczy niniejszy artykuł, być może pokusimy się o kolejne wpisy tytułem wprowadzenia do szydełkowania w ogóle. W mojej pamięci przywołuję obraz szydełkujących rodzin, a zwłaszcza kobiet. Pamiętam letnie, upalne popołudnia, kiedy na ławeczkach i stołkach siadała matka, jej córka oraz dzieci tej córki. Niestety nie przyszło mi nawet do głowy, że za 20 lat szydełkowanie stanie się znów popularne. Siedzące kobiety rozmawiały, piły kawę – nierzadko nawet nie patrząc na to, co wychodzi spod ich palców, a nici dosłownie tańczyły na specjalnych stojaczkach. Gdybym pomyślał, że kilka lat później serwety, laufry, obrusy i inne elementy wyczarowywane przez kobiety z mojej rodziny staną się dla mnie źródłem fascynacji czy podziwu uznałbym to za żart – a jednak. Powstające w trakcie tych letnich, ale i zimowych wieczorów dzianiny trafiały później za naszą zachodnią granicę i myślę, że nie jeden handlarz zbudował na tym swój biznes, bo te malowane szydełkiem formy to były prawdziwe dzieła sztuki.

Szydełkiem i sznurkiem

Ponieważ szydełkowanie pozwala na tworzenie nie tylko delikatnych i filigranowych motywów dekoracyjnych, dlatego chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na praktyczny aspekt szydełkowania. Wprawdzie w niektórych marketach można znaleźć ładnie wyglądające pufy czy nawet chodniki wykonane ze sznurka, ale mają one niestety jedną zasadniczą wadę – materiał użyty do ich wytworzenia, czyli przędza to 100% poliester a przecież większości z nas zależy nie tylko na estetycznym wyglądzie kupowanych przedmiotów, ale także na ich właściwościach użytkowych. Dlatego chcielibyśmy Was zachęcić do samodzielnego wykonywania nie tylko sznurkowych dywanów, ale także tkania chodników, zszywania sznurka w efektowne podkładki i torebki i wielu innych aktywności rękodzielniczej.

Jaki sznurek do czego?

W zasadzie ograniczeniem w wykorzystaniu sznurka jest wyłącznie wyobraźnia, ale jest kilka podstawowych wytycznych, którymi warto się kierować. Przede wszystkim wybierając sznurek do wytwarzania dywanów warto sprawdzić czy użyta przędza posiada jakiekolwiek certyfikaty – chociażby oeko-tex standard 100. Ważna jest także informacja dotycząca powtarzalności kolorów oferowanych przez danego producenta sznurka bawełnianego. Jeśli producent gwarantuje powtarzalność kolorów, to znaczy, że proces produkcyjny jest opanowany i korzysta wyłącznie ze sprawdzonych dostawców. Puszystość – to kolejny ważny czynnik. Odpowiedni, mięsisty splot i właściwie dobrany rdzeń (wypełnienie) sprawią, że sznurek użyty do wytworzenia dywanu będzie elastyczny a stąpanie po nim będzie prawdziwą przyjemnością. W przypadku chęci wykonania elementów plecionych lub makram warto wybrać sznurek z rdzeniem bawełnianym, który jest mało elastyczny a po zakończeniu danego projektu można uzyskać pożądane „frędzle”.

Licencja: Creative Commons