Jak powinien wyglądać dobry film weselny, w dobie postępujących technologii i przeobrażeń? Na rynku znajduje się mnóstwo ofert i firm wykonujących najrozmaitsze usługi, na co więc zwrócić uwagę?

Data dodania: 2018-03-09

Wyświetleń: 498

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać dobrego kamerzystę na wesele?

Podążając za innowacją, uwzględniając trendy dominujące na rynku, przeanalizujmy, czym powinien odznaczać się odpowiedni film weselny oraz co powinno znajdować się w ofercie firmy wykonującej wideofilmowanie wesel.

Uroczystość zaślubin oraz późniejsze przyjęcie weselne to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych chwil w życiu każdego z nas. Jest to dzień przepełniony niepowtarzalnymi emocjami, które warto uchwycić i  uwiecznić w postaci nagrania ślubnego. 

Pierwszym i zarazem najważniejszym elementem, który należy ustalić przed wyborem kamerzysty ślubnego jest koncepcja filmu weselnego. Niegdyś popularne były kilkugodzinne filmy, szczegółowo (i czasami nazbyt!) oddające każdy moment przyjęcia. Dziś odchodzi się już od tej konwencji. Współczesne, innowacyjne filmy weselne tworzone są w postaci reportażu, tak by doskonale oddawały najważniejsze emocje, ale i ciekawiły odbiorców. Nie ulega wątpliwości, iż kilkugodzinny, skrupulatnie nagrany materiał w pewnym momencie staje się nużący, dlatego też rzadko się do niego powraca. Mając więc na względzie oczekiwania odbiorców, dziś kamerzyści weselni i operatorzy spośród kilkugodzinnego  nagrania wybierają najlepsze i najważniejsze ujęcia, montując z nich film z wesela. Trwający około 1-1,5 h reportaż zdecydowanie bardziej zaciekawi oglądających, a po latach chętniej będzie się do niego także wracało.

Dobry film weselny powinien być dynamiczny i naturalny. Odchodzi się od pozowania i ustawiania gości. Kamerzysta na weselu powinien być „niewidoczny”, jednocześnie jego zadaniem jest uchwycenie naturalnych, pełnych szczerych emocji momentów. Standardem już stało się, że kamerzyści ślubni podczas nagrania i obróbki filmu działają w zespole dwuosobowym, co pozwala na większe urozmaicenie obrazu i uchwycenie kadrów z rożnych perspektyw .  

Wybierając kamerzystę i firmę obsługująca wideofilmowanie warto zapoznać się z ich portfolio, najczęściej fragmenty filmów dostępne są na stronach internetowych. Ważne, aby filmy były efektowne, urozmaicone dodatkowymi efektami np. slow motion oczywiście, zachowując przy tym odpowiednią ostrość i stabilność obrazu. Dodatkową atrakcją są także ujęcia zrobione dronem (z lotu ptaka), jednakże usługa ta jest jeszcze dość kosztowna, wykonywana jest więc na specjalne życzenie Pary Młodej. Bardzo istotne jest również kadrowanie. Przeglądając dorobek kamerzystów, łatwo zauważyć, czy mamy do czynienia z profesjonalistami, właśnie min. poprzez właściwe ujęcia, warto zwrócić uwagę, czy obraz jest dobrze osadzony i nie jest obcięty.

Obowiązkowo należy zwrócić uwagę także na sprzęt, którym posługują się kamerzyści. Najczęściej są to kamery cyfrowe lub aparaty fotograficzne z możliwością filmowania. Warto sprawdzić jakiej jakości narzędzi używają interesujący nas kamerzyści.

W efekcie końcowym bardzo istotną rolę odgrywa podkład muzyczny. Jeżeli Para Młoda ma swe ulubione utwory warto by uczestniczyła w doborze ścieżki dźwiękowej.  Warto więc zadbać o takie szczegóły, choć zwykle to operator sam proponuje taką możliwość, niemniej jednak warto o niej pamiętać.  Aktualnie filmy ślubne nagrywane są na płyty DVD, pendrivy czy płyty Blu-Ray

Na rynku znajduje się sporo firm oferujących wideofilmowanie uroczystości ślubnych. Na wstępnie najważniejsze jest zdefiniowanie Państwa oczekiwań, znając bowiem konwencje filmu, wybór jego operatora będzie znacznie prostszy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena