Bezobsługowe ogrzewanie coraz ważniejsze
Chociaż mogłoby się wydawać, że najważniejszym problemem związanym z ogrzewaniem domu będą ponoszone koszty, coraz większa liczba instalatorów zwraca uwagę na kwestię bezobsługowego ogrzewania. Przy wyborze źródeł ciepła nie możemy zapominać o ich obsłudze, która często jest czasochłonna. Na szczęście na rynku wciąż pojawiają się udoskonalane urządzenia, które przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji, są wygodne w użytkowaniu.
Problemy w ogrzewaniu małego domu
Dobranie idealnej instalacji grzewczej w małym domu jest ograniczane przez kilka czynników. Przede wszystkim najczęściej przeszkodą jest mała powierzchnia kotłowni, przez co nie możemy pozwolić sobie na montaż każdego rodzaju pieca. Wtedy warto szukać urządzeń „szytych na miarę” i producentów, którzy umożliwiają modyfikacje wymiarów produktów.
W wielu rejonach problemem są niepewne dostawy energii elektrycznej. W tym przypadku najlepiej jest postawić na awaryjny sposób ogrzewania i zbiornik buforowy, który będzie mógł ogrzewać dom nawet w przerwie w dostawie prądu.
Odnawialne źródła energii
Do ogrzania domu o małej powierzchni świetnie sprawdzą się odnawialne źródła energii, których popularność wciąż rośnie. Nie bez przyczyny. Jest to nie tylko sposób na bezobsługowe ogrzewanie budynku, ale też ogromna oszczędność. Wybór jest coraz większy – oprócz najczęściej wykorzystywanych kolektorów słonecznych, na rynku znajdziemy również przydomowe elektrownie wiatrowe, pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne.
Czas, w jakim inwestycja w ekologiczne źródła energii się zwróci, zależy oczywiście od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę rodzaj urządzenia, ale też to, jaką formę ogrzewania zastąpi. W zależności od rodzaju inwestycji, koszty mogą zwrócić się nawet po 5 latach, do nawet 15 lat. Jednak oprócz kwestii finansowych wielu użytkowników zwraca coraz większą uwagę na wygodę korzystania z tego typu rozwiązań i szuka sposobu na bezobsługowe ogrzewanie nawet, jeśli jednorazowy zakup jest kosztowny.
W czym może pomóc zbiornik buforowy?
Ważną kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji grzewczej, jest kumulowanie nadmiaru energii, które umożliwia zbiornik buforowy. W przypadku odnawialnych źródeł takie urządzenie pobiera wytworzoną energię i przekazuje je do źródeł ciepła (np. grzejników lub ogrzewania podłogowego) wtedy gdy jest potrzebna, a niekoniecznie od razu wtedy, gdy jest wyprodukowana.
Zbiornik buforowy znakomicie wspomaga też bezobsługowe ogrzewanie jeśli korzystamy z pieca na paliwo stałe lub kominka z płaszczem wodnym. Zbiornik, ponieważ na bieżąco „przechwytuje” nadmiar energii, nie dopuszcza do przegrzania się urządzeń grzewczych. Nie musimy więc martwić się o to, by temperatura paleniska nie była zbyt wysoka. Ma też świetną izolację termiczną, która pozwala na przechowywanie ciepła nawet przez kilkanaście godzin. Oznacza to, że jednorazowe uzupełnienie opału zapewnia ciepło w domu przez cały dzień lub noc.