0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
339 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Motywy folkowe stają się coraz bardziej popularne. To co kiedyś kojarzyło się tylko z tzw. „Cepelią” i wiejską chatą, dziś gości na salonach urządzonych w wielkomiejskim stylu. Najnowszym hitem sprzedażowym są nowoczesne fotele i pufy relaksacyjne ozdobione motywami ludowymi.

Img

Wybierając fotele relaksacyjne z motywami folkowymi należy zwrócić uwagę na to, czy będą one współgrały z innymi elementami aranżacji. Jeśli posiadamy inne dodatki w tym stylu, np. poduszki z góralską parzenicą lub zasłony z łowickim wzorem, warto wybrać jeden przewodni motyw i ujednolicić wystrój pomieszczenia. Nadmiar odrębnych motywów folkowych wprowadza bowiem chaos estetyczny do aranżacji wnętrz.

Dobrym pomysłem jest zakup różnych modeli siedzisk ozdobionych tym samym wzorem. Designerskie kolekcje folkowe są obecnie łatwo dostępne – szczególnie modne stały się pufy wykonane z czarnego filcu, na którym wyszywane są niezwykle kolorowe i urokliwe łowickie wycinanki. Warto sięgnąć po takie modne fotele i pufy z filcu, bowiem jest to bardzo wdzięczny materiał, zgodny estetycznie ze stylem ludowym.

Nowoczesne fotele relaksacyjne i młodzieżowe ozdobione motywami folkowymi idealnie pasują do stylu eklektycznego, w którym łączy się współczesny design ze starym, pochodzącym z minionych już dekad. Dekoratorzy wnętrz wykorzystują tego typu meble, wypełnione granulatem styropianowym, także w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Znawcy tematu radzą, aby eksponować motywy folkowe na drobnych dodatkach takich jak: poduszki, narzuty, zasłony, obrusy czy pufy. Pamiętajmy, że dużo łatwiej zmienić aranżację wnętrza jeśli maki, wycinanki, czy kogutki są wyeksponowane na niewielkich przedmiotach: zastawie stołowej, serwetkach, makatkach czy na dywanikach. Warto wiedzieć, że fotele młodzieżowe ze wzorami ludowymi mają przystępną cenę, nie trzeba się więc obawiać dużych kosztów przy zmianie wystroju salonu, sypialni lub pokoju dla dzieci.

Folkowe wzory świetnie prezentują się w towarzystwie przedmiotów wykonanych z drewna, płytek ceramicznych i kamienia. Dlatego warto siedziska umieścić w takiej przestrzeni, aby te materiały stanowiły tło dla kolorowych, modnych wzorów ludowych.

Licencja: Creative Commons