0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
575 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Alkoholizm od lat zajmuje jedną z czołowych pozycji wśród zjawisk patologicznych w Polsce. Problemy z alkoholem dotyczą zarówno dorosłych, jak i młodzież. Spada, też wiek inicjacji alkoholowej a łatwy dostęp do napojów wysokoprocentowych przyczynia, się do rosnącej fali uzależnień.

Img

Napoje wysokoprocentowe od lat cieszą się dużym powodzeniem. Piwo, wino, wódka to napoje, bez których znaczna część osób nie wyobraża sobie spotkania. Imprezy okolicznościowe, spotkania towarzyskie, urlop spędzany w gronie przyjaciół – wszystkie te imprezy są okazją do napicia się alkoholu. Alkohol spożywamy dla poprawy nastroju, dla odprężenia i relaksu, a także dla zabicia nudy. Okresowe kontrolowane spożycie alkoholu podczas spotkania na imprezie okolicznościowej np. na imieninach nie przyniesie większej szkody dla naszego organizmu – jednak spożywanie alkoholu przy każdej nadarzającej się okazji może być pierwszym krokiem na drodze do uzależnienia.

Uzależnienie od alkoholu – jak je rozpoznać

Uzależnienie od alkoholu od lat uznawane jest za zjawisko patologiczne i za problem zdrowia publicznego. Osoby nadużywające napojów wysoko procentowych destrukcyjnie wpływają na siebie i na swoje najbliższe otoczenie. Niekontrolowane i nagminne picie alkoholu często prowadzi do choroby alkoholowej, która w skrajnych przypadkach może zakończyć się zgonem. Jeżeli często spożywasz alkohol na imprezach, dla relaksu lub dla towarzystwa sprawdź, czy znajdujesz się w grupie zagrożonej alkoholizmem.

Najczęstsze objawy świadczące o problemach z alkoholem:

• Spożywanie alkoholu przy każdej nadarzającej się okazji oraz w sytuacjach stresujących np. przy problemach w pracy, problemach w związku itp.

• Brak umiaru podczas picia np. na imprezie, picie alkoholu do momentu osiągnięcia euforii lub stanu upojenia.

• Picie w samotności w tajemnicy przed bliskimi.

• Spożywanie alkoholu pomimo silnego postanowienia o zaprzestaniu picia.

• Gromadzenie alkoholu tak, aby mieć go zawsze pod ręką.

• Spożywanie coraz mocniejszych trunków w coraz większych ilościach.

• Chęć spożycia alkoholu od wczesnych godzin rannych lub zaraz po przebudzeniu.

• Luki w pamięci po spożyciu alkoholu, brak ciągłości zdarzeń, które miały miejsce podczas picia.

• Spożywanie alkoholu w godzinach pracy, szkoły. Niestawianie się na umówione spotkania, nieprzychodzenie do pracy lub na zajęcia z powodu wypitego alkoholu.

• Złe samopoczucie (drżenie rąk, poty, osłabienie, podenerwowanie) w przypadku braku alkoholu lub po jego odstawieniu.

Jeżeli zauważyłeś, u siebie kilka z ww. cech może, to wskazywać na istniejące już uzależnienie od alkoholu. Uzależnienie to często prowadzi do ciężkiej i nieuleczalnej choroby alkoholowej. Osoby cierpiące na chorobę alkoholową pomimo terapii i zaprzestania spożywania alkoholu już nigdy więcej nie będą mogły powrócić do kontrolowanego picia. Choroba alkoholowa jest, chorobą nieuleczalną – można powstrzymać jej rozwój, lecz nie można jej do końca wyleczyć. Każdy wypity kieliszek spowoduje nawrót choroby i powrót do niekontrolowanego picia. Mając, na uwadze powyższe informacje warto, rozważyć czy przypadkiem kolejny kieliszek nie będzie tym pierwszym prowadzącym do uzależnienia.

 

Licencja: Creative Commons