Myszka do komputera to jedynie dodatek ułatwiający korzystanie z urządzenia. Dziś często zastępowany jest dotykowym panelem (zwłaszcza w laptopach)

Data dodania: 2017-11-23

Wyświetleń: 1814

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mysz dla grafika - jaką wybrać?

. Jednak jeżeli używamy komputera do projektowania grafiki, dobra jakościowo mysz staje się wręcz niezbędna. Oto kilka rad, jak z powodzeniem wybrać znanego wszystkim „gryzonia” dla profesjonalisty.

Technologia działania

Obecnie najpopularniejsze są myszki optyczne i laserowe. Pierwsza z nich działa dzięki technologii LED, druga natomiast dzięki wbudowanemu laserowi. Mysz optyczną możemy kupić taniej, ale warto przygotować się na gorszą jakość działania. Jest wolniejsza, a niektóre powierzchnie mogą jej sprawiać kłopot – będziemy zmuszeni ją przenosić i poprawiać. W grafice komputerowej, gdzie precyzja jest niezbędna, lepiej sprawdzi się więc mysz laserowa.

Łączność

Niezwykle ważny jest sposób połączenia myszy bezprzewodowej z komputerem. Rynek oferuje nam przede wszystkim dwa rodzaje łączności: radiową oraz przez Bluetooth. Mysz radiowa łączy się z urządzeniem poprzez emitowanie i wykrywanie fal radiowych – konieczne jest posiadanie specjalnego nadajnika dedykowanego dla komputera. Natomiast mysz działająca przez Bluetooth nie wymaga żadnego dodatkowego adaptera. Może się bowiem połączyć z każdym komputerem posiadającym potrzebny moduł. To rozwiązanie sprawdza się w razie częstej zmiany sprzętu lub podróży służbowych.

Rozdzielczość

O ile przy zwykłym korzystaniu z komputera rozdzielczość myszki nie jest istotna, tak dla grafika ta funkcja zyskuje dodatkowe znaczenie. Standardowemu „gryzoniowi” wystarczy wartość maksymalna 1000 DPI, natomiast ten należący do grafika komputerowego nierzadko potrzebuje większej. Rozwiązaniem będą tutaj indywidualnie dobierane modele z regulacją rozdzielczości. Warto pamiętać, że szybszy kursor pracuje mniej dokładnie, dlatego dopasowanie do aktualnych potrzeb na pewno się przyda.

Sposób ładowania

Myszki bezprzewodowe potrzebują dodatkowego zasilania, najczęściej płynącego z baterii lub akumulatora. Pierwsze rozwiązanie wymaga cyklicznej wymiany baterii, w przypadku drugiego wystarczy jednorazowy zakup akumulatora. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie będziemy korzystać z niego zgodnie z zaleceniami producenta, może stracić swoją wydajność – i konieczna będzie wymiana.

Komfort

Długie godziny spędzane przed monitorem to wyzwanie dla naszego komfortu. Warto więc zadbać o najdrobniejszy szczegół. Zastanówmy się, czy lepsza dla nas będzie mysz mała i poręczna, czy duża i wygodna. Warto wybrać się do sklepu i „przymierzyć” różne rodzaje myszy, aby zorientować się, która zapewni najlepsze oparcie dla naszej dłoni.

Dobrze dobrana mysz bezprzewodowa dla grafika nie tylko spełnia swoje zadanie, ale jest idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Dobrze jest jeszcze przed zakupem sprawdzić najważniejsze parametry, a także wygodę użytkowania. Dzięki temu odznaczy się precyzją oraz posłuży nam przez długi czas.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena