Mimo iż jest to jeden z najczęściej poruszanych tematów w kwestiach płatności, to nadaj „zaliczka czy zadatek” to jeden z największych dylematów Polaków. Nie trudno szukać definicji na temat tego, którą z tych form przedpłaty wybrać, aby było dobrze.

Data dodania: 2017-11-06

Wyświetleń: 938

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaliczka czy zadatek? Co mam wpłacić?

Bez zbędnego wypisywania długiego wstępu – od razu przechodzimy do konkretów.

Zaliczka – jeżeli jesteś zleceniodawcą np. Wykonania Ślubnej Sesji Fotograficznej i z jakiś powodów okaże się, że musisz z tej usługi zrezygnować jeszcze przed rozpoczęciem jej świadczenia (odwołany ślub, znalezienie innej, lepszej oferty). To podmiot, którem wpłacona została zaliczka, ma obowiązek ją zwrócić w całości, ale tylko w przypadku, kiedy nie poniósł jeszcze kosztów związanych z wykonaniem zlecenia. Jeśli takie koszty zostały poniesione, pokryte zostaną z zaliczki. Jeśli ją przewyższyły, będzie konieczna dopłata dla ich wyrównania. Teraz dwa przykłady z życia:

Wpłacasz zaliczkę fotografowi za to, że w dniu Twojego ślubu będzie robił zdjęcia. Na kilka tygodni przed samym ślubem okazuje się, że został on odwołany, bądź znaleziona została lepsza oferta, od innego fotografa. Wtedy należyci Ci się zwrot zaliczki, ponieważ fotograf nie poniósł jeszcze żadnych kosztów związanych z wykonaniem Twojego zlecenia.

Wpłacasz zaliczkę właścicielowi Sali bankietowej, w której zorganizować chcesz chrzciny lub komunię swojego dziecka. Okazuje się, że znalazłeś inną knajpę, która zaproponowała o wiele lepszą cenę, oferuje jedzenie i usługi o wyższej jakości. Jeżeli sala, której zleciłeś przygotowanie wszystkiego dla tej uroczystości nie zakupiła jeszcze produktów spożywczych i dekoracji, to zaliczka zostanie Ci zwrócona, jeżeli jednak takie zakupy zostały już dokonane, to nie dość, że zwrot zaliczki Ci się nie należy, to w przypadku kiedy zakupy przewyższyły wartość wpłaconej zaliczki, konieczne będzie opłacenie rachunków jakie znalazły się po stronie zleceniobiorcy.

Zadatek – zadatek prawie zawsze nie podlega zwrotowi. Jeżeli wpłacisz zadatek za wykonanie jakiejś usługi bądź zakupu produktu, to w chwili wycofania się ze zlecenia – zadatek nie podlega zwrotowi! Wyjątkiem są sytuacje, w których zostaniesz zmuszony do zrezygnowania z zamówienia poprzez sytuację losową, która była od Ciebie niezależna (np. Twój wypadek samochodowy). Zadatek ma jednak swoją dobrą stronę. Bo w przeciwnym wypadku jego wpłacanie nie miałoby najmniejszego sensu. Jeżeli usługa nie zostanie wykonana z winy usługodawcy, będzie on zobowiązany do wypłacenia Tobie dwukrotności wpłaconego przez Ciebie zadatku.

Podsumowanie:

To, co przed chwilą przeczytałeś/aś to nie są prawne definicje zaliczki czy zadatku. Są to przybliżenia poszczególnych pojęć, z których wynika, że:

Jeżeli nie jesteś pewien/pewna czy ostatecznie zrealizujesz usługę, u tej osoby bądź w tej firmie, której aktualnie wpłacasz pieniądze, wpłać je w formie zaliczki.

Jeżeli jesteś tego w 100% pewien/pewna i wiesz, że mimo wszystkich możliwych przeciwności jakie mogą pojawić się po drodze – skorzystasz z tej usługi, wpłać zadatek.

To naprawdę proste, mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu, również wychodzisz z takiego założenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena