Dobrze dobrane drzwi pod względem parametrów technicznych, takich jak izolacyjność termiczna i akustyczna, bez większych problemów będą służyły przez wiele lat. Jednak po jakimś czasie tracą na wyglądzie. Istnieje kilka sposobów odświeżenia stolarki drzwiowej. Wybór odpowiedniego z nich zależy od materiału, z jakiego są wykonane.
Drzwi drewniane
Drzwi drewniane cechuje duża wytrzymałość. Stolarka drewniana posiada jednak pewne minusy. Jest narażona na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych (promieniowanie słoneczne, deszcz, mróz, śnieg, wilgoć oraz zmiana temperatur powietrza). Skutkiem tego może być pękanie, złuszczanie się lakieru czy wykrzywianie się drzwi. Ponadto drewno jest materiałem o niskiej odporności mechanicznej. Jeśli zależy nam, żeby drzwi zewnętrzne były wizytówką naszego domu, to musimy zadbać o ich regularną konserwację.
Konserwacja drzwi drewnianych
Konserwacja polega na czyszczeniu ich odpowiednim środkiem do pielęgnacji drewna. W sprzedaży jest duży wybór różnorodnych preparatów. Pamiętajmy, że systematyczne czyszczenie drzwi pozwoli na dłuższe zachowanie ich estetycznego wyglądu. W przypadku drzwi drewnianych i drewnopochodnych czy okleinowych stosujemy niewielką ilość wody. Do zmywania zabrudzeń używamy miękkiej ściereczki. Producenci drzwi zwracają jednak uwagę na to, aby nie stosować środków zawierających alkohol, chlor czy rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić powierzchnię. Należy unikać przede wszystkim silnie działających specyfików, które mogą zniszczyć strukturę materiału. Warto również przynajmniej raz w roku np. po okresie zimowym dokonać oceny stanu drzwi i w razie pojawienia się pęknięć czy wybrzuszeń dokonać renowacji. Najczęściej na skutek niekorzystnych czynników atmosferycznych dochodzi do uszkodzenia lakieru. Przed lakierowaniem drzwi należy zeszlifować i dokładnie oczyścić. Po ich wyschnięciu nakładamy warstwę lakieru, który musi być odpowiednio dobrany. Powinien być odporny na promieniowanie słoneczne, wilgoć, przebarwienia oraz charakteryzować się paraprzepuszczalnością. Lepiej jest stosować lakier w jaśniejszym odcieniu niż ten stosowany uprzednio, gdyż w ten sposób zachowamy widoczny rysunek drewna.
Malowanie drewna
Zanim zabierzemy się do malowania drzwi należy uzupełnić ewentualne ubytki w skrzydle używając szpachli do drewna. Kolejną czynnością jest przeszlifowanie całej powierzchni, odkurzenie , odtłuszczenie przy pomocy wilgotnej ściereczki z płynem i pozostawienie do wyschnięcia. Następnie należy nałożyć odpowiedni preparat podkładowy, a po jego wyschnięciu – właściwą farbę, bejcę czy lakier koloryzujący. Jeśli jednak powierzchnia ma skomplikowane wzory, to pomalowanie będzie już wymagało więcej pracy.
Pamiętajmy
Niewłaściwy sposób czyszczenia czy konserwacji drzwi może w znacznym stopniu przyczynić się do ich nieestetycznego wyglądu. Warto też pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta. Wskazana jest również coroczna konserwacja uszczelek i okuć poprzez natłuszczenie ich specjalnym preparatem dostępnym w sprzedaży.
Drzwi antywłamaniowe to jeden z kluczowych elementów systemu zabezpieczeń domu. Mają one na celu ochronę przed nieautoryzowanym dostępem i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Jednak, jak każde rozwiązanie, mają swoje plusy i minusy. W tym artykule przyjrzymy się zarówno zaletom, jak i wadom drzwi antywłamaniowych, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.