Brelok z wizerunkiem Św. Krzysztofa bywa kupowany jako prezent dla kierowców. Dlaczego właśnie ten święty został obrany za patrona kierowców? Jak brzmi legenda o patronie? Dowiedz się więcej, zanim podarujesz gadżet do kluczy z okazji zdania egzaminu na prawo jazdy lub w innych okolicznościach.

Data dodania: 2017-10-03

Wyświetleń: 849

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podobizna św. Krzysztofa, prezent dla kierowcy

Legenda o Św. Krzysztofie

 

Według podań, Święty Krzysztof pochodził z Azji Mniejszej, a urodził się w rodzinie pogańskiej. Legenda z nim związana głosi, że odznaczał się niezwykłą siłą, postanowił więc służyć najsilniejszemu królowi. Na początku służył królowi ziemi, z której pochodził. Kiedy dowiedział się, że ten boi się Szatana, Św. Krzysztof wstąpił w służbę właśnie jemu. Usłyszał jednak, że jego Pan boi się Chrystusa, postanowił zatem go odnaleźć – poznał chrześcijan i przyjął chrzest. Zamieszkał nad Jordanem, żeby wykorzystać swą siłę i przenosić przez rzekę ludzi, którzy chcieli zwiedzić Ziemię Świętą. Miało być to formą zadośćuczynienia za służbę u Szatana. Legenda podaje, że pewnego razu o przeniesienie poprosiło go małe dziecko – okazało się jednak bardzo ciężkie. Okazało się, że był to sam Jezus, który nosi „na barkach cały świat” – a zatem Św. Krzysztof, dźwigając Jezusa, dźwigał cały świat. Św. Krzysztof zmarł męczeńską śmiercią.

 

Brelok: Św. Krzysztof towarzyszy wedle tradycji podróżnikom. Sam Święty symbolizuje bezpieczeństwo. Na jego silnych, mocnych ramionach można było bezpiecznie „przeprawić się przez rzekę na drugi jej brzeg. Po dziś dzień patronuje on kierowcom samochodów, ale też wszystkim podróżnikom: pieszym, płynącym statkiem, lecącym samolotem, itp.

 

Brelok: Św. Krzysztof na prezent

 

Skoro już wiemy, jak brzmi legenda o Świętym, możemy zrozumieć, dlaczego brelok z jego wizerunkiem bywa często wybierany na prezent, na przykład z okazji zakupu pierwszego samochodu lub zdania egzaminu na prawo jazdy. Taki gest, uczyniony oczywiście w stronę osoby wierzącej, jest wyrazem trosk. Zawieszenie breloka w samochodzie będzie też przypominało o chrześcijańskiej jeździe, czyli o uprzejmości na drodze, nie jeżdżeniu po alkoholu, postępowaniu w zgodzie z własnym sumieniem i z troską o innych.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena