Niegdyś – całkiem jeszcze niedawno, nie było takiego wyboru latarek, jak dzisiaj. Jedna latarka służyła nam w wielu różnych okolicznościach. Dzisiaj jednak mamy ogromny komfort wyboru, z czego skwapliwie korzystamy.

Data dodania: 2017-08-30

Wyświetleń: 870

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Latarka LED poradnik wyboru

Latarki są różne, choćby pod względem okoliczności, dla których je wykorzystujemy. Kiedy potrzebne nam są wolne ręce, wybierzemy latarkę czołową. Kiedy potrzebujemy przeszukać większe tereny, weźmiemy ze sobą mocniejszą, dającą jak najwięcej światła latarkę.

Latarka LED to produkt, na którym znamy się bardzo dobrze – dlatego też oferowane w naszym sklepie latarki zostały starannie dobrane. To wysokiej klasy latarki, zachowujące najlepsze właściwości. Latarki pochodzą od znanych producentów, wykonane są z wysokiej jakości materiałów – z pewnością posłużą na lata.

Najpopularniejszy podział latarek, to podział pod kątem zastosowania. W związku z tym wyróżniamy, między innymi:

Latarka LED:

  • do poszukiwań (ratownicza) – specjalistyczna latarka dla fachowców – ekip poszukiwawczych. Charakteryzuje się mocną szeroką budową, świeci jasno i długo, może być ciężka.

  • EDC – zwykła latarka do codziennego, domowego użytku

  • na rower – latarki, które spełniają wytyczne w ramach oświetlenia rowerowego

  • czołowa – przydaje się w sytuacjach, kiedy potrzebujemy dwóch wolnych rąk. Czołówka to niezbędny element ekwipunku na biwak czy wyjazd w góry.

  • Do kluczy – raczej jako element ozdobny, czasem użytkowy

  • myśliwska

Latarka myśliwska to taka latarka, którą można podpiąć do broni palnej – nie zastąpimy takiej latarki zwykłą – domową. Światło latarki myśliwskiej charakteryzuje się długim skupionym strumieniem. Służy to do oświetlenia, lub oślepienia celu. Latarka taktyczna, to sprawdzony wybór dla myśliwych a także dla służb mundurowych, jednak sprawdza się również podczas nocnych zabaw Air Soft Gun.

Latarka LED – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Prócz przeznaczenia latarki, warto zapoznać się z kilkoma specyfikacjami, tak by wybór był naprawdę świadomy. Po pierwsze, ważna funkcja w latarkach to ilość trybów. Do celów turystycznych czy surwiwalowych – im więcej trybów, tym lepiej. Natomiast kupując latarkę do częstego użytku, powinna ona mieć jeden tryb, lub (ewentualnie) może ona zawsze startować od tego samego trybu. Po drugie, winniśmy zwrócić uwagę na rodzaj optyki. Na przykład latarka z soczewką (ZOOM) to latarka o największym zasięgu. Latarka LED z lustrem jest z kolei bardziej przestronna, a wybierając kolimator zmniejszamy straty światła do minimum. Kolejna rzecz to rozmiar i waga latarki – chociaż to po części również zależy od tego, do jakiego celu przeznaczona jest dana latarka. Ostatnim elementem, który powinien nas zainteresować, to materiał wykonania latarki. Zazwyczaj latarki wykonane są ze stopu aluminium, ze względu na jego bardzo dobrą przewodność cieplną. Wpływa to na żywotność diod LED, ponieważ stop aluminium sprawnie odprowadza nadmiar ciepła, wytwarzany przez diodę. Jednakże pomniejsze latarki wykonane bywają z tworzywa sztucznego, które jest jednak nieco grubsze, co również pozwala odprowadzać nadmiar ciepła produkowanego przez diodę.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena