Walka z nałogiem nie należy jednak do najłatwiejszych, ponieważ lobby tytoniowe oraz stosunkowo niewielki wpływ tego nałogu na społeczeństwo powodują, że osoby uzależnione od nikotyny i palenia papierosów mają niezwykle utrudnione zadanie w walce z nałogiem. Palaczy nie odstraszają także wysokie ceny papierosów ani etykiety zniechęcające do rzucenia tego zgubnego w skutkach nałogu. Czy istnieją skuteczne metody, aby przestać palić papierosy?
Większość osób, które nigdy nie paliły papierosów nałogowo uważa, że uwolnienie się od nałogu jest niezwykle proste – wystarczy chcieć. W przypadku uzależnienia od nikotyny nie jest to jednak zadanie łatwe, ponieważ związek ten powoduje nie tylko uzależnienie psychiczne, ale także somatyczne. Organizm domaga się codziennej porcji nikotyny a umysł „zrobi” wszystko, żeby tę potrzebę zaspokoić.
Wprawdzie na rynku farmaceutyków wspomagających walkę z nałogiem można znaleźć wiele produktów, które wspomagają palaczy w walce z uzależnieniem, ale bez najważniejszego czynnika, czyli silnej woli, nie sposób pozbyć się nawyków związanych z paleniem papierosów.
Zdaniem niektórych lekarzy i dietetyków najlepsze sposoby pozwalające zerwać z nałogiem są na wyciągnięcie ręki – a dokładnie w lodówce! Poniżej prezentujemy listę produktów spożywczych, które pozwalają na naprawdę skuteczną walkę z uzależnieniem od nikotyny!
1. Mleko, seler, marchew, owoce i warzywa
Wymienione powyżej produkty zmieniają kwasowość w jamie ustnej i sprawiają, że papierosy stają się gorzkie w smaku. Spróbujcie zapalić papierosa po wypiciu szklanki mleka...zgasicie w połowie!
2. Produkty bogate w witaminę C
Produkty zawierające w swoim składzie dużą ilość witaminy C, takie jak sok pomarańczowy, sok cytrynowy etc. zmniejszają ochotę na zapalenie kolejnego papierosa. Powód takiego oddziaływania witaminy C jest ściśle związany z tym, że papierosy prowadzą do zmniejszenia jej wchłaniania, a miejsce witaminy zajmuje nikotyna.
3. Solone produkty
Kiedy masz ochotę na kolejnego papierosa, możesz zjeść chipsa, ogórka lub po prostu posyp koniec języka solą, co pozwoli przezwyciężyć chęć zapalenia kolejnego papierosa.
4. Suszone owoce
Zapach suszonych owoców pomaga obniżyć „apetyt na dym”.
5. Żuj gumę
Żucie gumy bez cukru lub ssanie cukierków (także bez cukru) zabija chęć zapalenia papierosa ponieważ usta są zajęte i nie masz ochoty na zapalenie papierosa.
UWAGA:
Jeśli próbujesz rzucić palenie staraj się unikać alkoholu, kofeiny, czerwonego mięsa oraz innych czynników, które mogą Cię skusić do zapalenie papierosa.