Każdy gospodarz chce, aby osoby, które zaprosił były zachwycone wizytą w jego skromnych progach. Składa sie na to zarówno czyste wnętrze i jedzenie, jak i elegancka zastawa stołowa. W jaki sposób wybrać talerze obiadowe, żeby były wygodne na co dzień i abyśmy nie musieli się ich wstydzić podczas podawania jedzenia gościom?

Data dodania: 2017-07-30

Wyświetleń: 451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielkość i kształt

Są to czynniki, które decydują nie tylko o tym jak potrawa będzie się prezentowała na talerzu. W zależności od wielkości talerza możemy nałożyć sobie większą ilość jedzenia bądź mniejszą. Naczynia nie powinny być zbyt małych rozmiarów, aby potrawa nie spadała z talerza po bokach, ale także nie ogromna, ponieważ w takim przypadku może okazać się, że naładujemy na talerz porcję, której nie będziemy w stanie zjeść. Jeśli chodzi natomiast o kształt to on również jest bardzo istotny. Decyduje bowiem o wygodzie użytkowania. Najbardziej popularne są okrągłe talerze i takie przyjęły się nie bez powodu. Kwadratowe naczynia są bowiem podatne na obicia i mogą szybciej się zniszczyć. Jeżeli jednak urzeka nas ich wygląd to warto uważać oraz traktować je delikatnie. To oczywiście nie jest tak, że ten kształt talerzy jest totalnie niepraktyczny i nie ma zalet. Jednym z podstawowych atutów kwadratowych naczyń jest większa powierzchnia użytkowania.

Wybieramy materiał

Najbardziej eleganckie i niepowtarzalne są talerze z porcelany. Pomimo tego, że tworzywo to jest bardzo delikatne i używa się go głównie na okazje, aby służyły nam dłużej, to ma ono nieodparty urok i z pewnością będzie w stanie zrobić ogromne wrażenie na naszych gościach. Bardzo popularne są jednak również naczynia wykonane ze szkła albo innej ceramiki, które są tańsze i powinny sprawdzić się w każdej sytuacji, zarówno na co dzień jak i od święta. Aby zwiększyć ich trwałość, aktualnie wykonuje się talerze ze szkła hartowanego, które może być białe, dymione bądź przeźroczyste. Dostępne na rynku są również naczynia plastikowe bądź wykonane z innych tworzyw sztucznych, nie są one jednak ani stylowe ani praktyczne.

Wygląd

O tym już musimy zdecydować sami. Każdy ma bowiem inny gust i ciężko wybrać jedną, konkretną rzecz, która spodoba się wszystkim jednocześnie. Bardzo modne są aktualnie zwykłe, proste talerze bez szczególnych zdobień i wzorów. Jeśli jednak decydujemy się na porcelanę to niewielkie dekoracje mogą dodać naszej zastawie niepowtarzalnego wyglądu.

Wybór talerzy obiadowych wbrew pozorom nie jest  prosty, ale za to bardzo ważny. Zapraszając gości powinniśmy bowiem pamiętać, że często je się oczami, zatem nie jest ważne tylko to co jemy, ale również na czym jest to podane. Zadbajmy o każdy szczegół, aby osoby, które nas odwiedziły mogły być naprawdę pod dużym wrażeniem. 

Licencja: Creative Commons