Drewno jest naturalnym materiałem, który charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem.

Data dodania: 2016-09-30

Wyświetleń: 2860

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sposoby na ochronę drewna przed ciemnieniem.

Jest również bardzo trwałe, dlatego jest wykorzystywane w budownictwie. Niestety drewno jest materiałem często narażonym na działanie niekorzystnych czynników, które mogą powodować jego ciemnienie. Nie wygląda to zbyt pięknie i estetycznie, dlatego w tym artykule dowiecie się co zrobić, aby zapobiec niepożądanemu ciemnieniu drewna. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć drewno przed ciemnieniem? W tym artykule przedstawimy Ci prosty sposób na zabezpieczenie go przed tym niepożdanym zjawiskiem.


Przyczyny ciemnienia drewna


Drewno pod wpływem działania promieniowania UV zmienia swóją naturalną barwę. Jego kolor staje się znacznie ciemniejszy, co jest niepożądanym zjawiskiem i znacznie obniża walory estetyczne tego surowca. Ciemnienie drewna jest procesem stopniowym, a szybkość jego zachodzenia jest zależna od tego, jak często drewno jest narażone na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Są jednak skuteczne sposoby, by temu zapobiec. Jednym z niezawodnych sposobów jest lakierowanie drewna.


Dlaczego na drewnie powstają przebarwienia? Związki chemiczne obecne w strukturze drewna pochłaniają promieniowanie UV a to z kolei powoduje zmianę struktury molekularnej tych związków i w konsekwencji zmianę wyglądu drewna. Pojawiają się na nim szare lub żółte przebarwienia, w zależności od gatunku wybranego drzewa.


Sposób na skuteczną ochronę drewna - lakierowanie

Skutecznym i prostym sposobem na zabezpieczenie drewna przed ciemnieniem jest jego lakierowanie. Istotne jest to, by wybrać odpowiedni produkt dobrej jakości. Taki lakier utworzy na powierzchni drewna twardą powłokę, która skutecznie utrudni wnikanie do jego wierzchniej warstwy szkodliwego promieniowania słonecznego i ochroni je przed wilgocią. Do zabezpieczenia drewna użyj lakieru akrylowego dobrej jakości, który podkreśli naturalny kolor drewna i zapobiegnie jego ciemnieniu, a przy tym uwydatni piękne, naturalne rysy słojów drewna. Lakier akrylowy zwiększy również odporność drewna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie i zarysowania powierzchniowe. Dobrej jakości lakier nadaje się do malowania zarówno mebli ogrodowych, boazerii i ręcznie wykonanych drewnianych zabawek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena