Jak każdy proces, tak samo proces rekrutacyjny wymaga optymalizacji. Ciężko sobie wyobrazić sytuację w której pierwszy przygotowany przez nas proces jest tym właściwym

Data dodania: 2017-08-14

Wyświetleń: 725

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proces rekrutacji - czy potrzebna jest jego optymalizacja

Pierwszy proces rekrutacyjny - jak zacząć?

Proces rekrutacyjny nie musi być skomplikowany. Wystarczy rozpocząć od wstępnej mapy rekrutacji, która dokładnie określi każdy z etapów. Warto zauważyć, że możemy posiadać jedną, uniwersalna mape rekrutacji, ale niezbędne jest każdorazowe dostosowywanie takiego szablony do potrzeb konkretnego klienta czy instytucji. 

Na początku, jeśli nie posiadamy własnego CRM’a, może to być zwykły plik w Excelu, który przygotowany w odpowiedni sposób, również świetnie się sprawdzi. Wyznaczamy wszystkie niezbędne wymagania klienta, konieczne warunki rekrutacji np. okresliny termin czy znalezienie grupy kandydatów do przeprowadznia pełnego assement center. 

Wszystko powinno sprowadzać się do uproszczenia procesu, bo dobry proces to taki, który jest intuicyjny, ułatwia codzienną pracę i odpowiada na najważniejsze pytania.

Cel procesu rekrutacji to wyłonienie spośród dostępnych kandydatów na określone stanowisko, osoby, która możliwie najdokładniej spełni oczekiwania firmy wobec pracownika pod kątem zarówno umiejętności, kompetencji miękkich, nastawienia do firmy jak i oczekiwań finansowych.

Proces rekrutacji pracowników, w zależności od tego jakie jest źródło pozyskania kandydatów na dane stanowisko może być rekrutacją wewnętrzną lub zewnętrzną. Może mieć też formę mieszaną w której wewnętrzny zespół hr jest wspierany przez profesjonalny podmiot, którego zadaniem jest wspracie mertyoryczne oraz alokacja zasobów na potrzeby prowadzonej rekrutacji. 

Innym typem są tzw. rekrutacje ukryte w ktorych to zewnętrzna agencja rekrutacyjna ma pełne kompetencje w prowadzeniu pierwszych etapów procesu rekutacyjnego, a kandydaci nie poznają profilu pracodawcy, aż to wejścia w ustalony wcześniej etap procesu rekrutacyjnego. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy pracodawca chce uzyskać jak największą liczbę kandydatur. Jeżeli firma boryka się z nieprzychylną opinią wśród kandydatów to proces rekrutacji ukrytej pozwala rozwiązać problem z brakiem kandydatów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena