Zauważamy znaczny wzrost ilości samochodów na drogach. Jeszcze kilkanaście lat temu nie każda rodzina mogła sobie pozwolić na samochód, natomiast teraz jeden samochód na rodzinę to norma. Większa ilość aut sprawia, że pojawiają się nowe warsztaty samochodowe. Sprawdźmy, w co powinien być taki warsztat wyposażony.

Data dodania: 2017-07-18

Wyświetleń: 1459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W co powinien być wyposażony profesjonalny warsztat samochodowy?

Na sukces warsztatu wpływa kilka istotnych czynników. Zastanawiając się nad otwarciem własnego serwisu samochodów, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizację. To oczywiste, że najlepszym miejscem na warsztat jest teren przy ruchliwej drodze. Po wybudowaniu lub wynajęciu budynku czas zastanowić się nad odpowiednim wyposażeniem. To ono, obok fachowej i rzetelnej obsługi, ma znaczny wpływ na jakość wykonywanej pracy, a co za tym idzie, na późniejszy sukces warsztatu.

Meble warsztatowe

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednie meble warsztatowe. Zaliczyć do nich możemy stoły, regały i szafki. Profesjonalny sprzęt od warsztatów powinien być odporny na silne środki czyszczące oraz na uderzenia i zniszczenia. Dobrej jakości meble są wykonane ze stali lub z drewna ze stalowymi blatami. Warto także w swoim warsztacie mieć wózki warsztatowe, dzięki którym swobodnie będziemy mogli przewozić narzędzia.

Klucze i narzędzia ręczne

Bez tego typu narzędzi nie może się obejść większość prac naprawczych wykonywanych w warsztacie samochodowym. Najbardziej opłaca się kupić walizkę z całym zestawem narzędzi. Jeśli jednak chcemy kupować pojedyncze elementy należące do grupy narzędzi ręcznych, powinniśmy się zdecydować na klucze nasadowe, płasko-oczkowe, szczypce, śrubokręty, klucze imbusowe i klucz do filtra oleju.

Narzędzia potrzebne do serwisowania zawieszenia i układu hamulcowego

Jeśli chcemy kompleksowo zajmować się naprawą samochodów, w naszym warsztacie nie może zabraknąć także narzędzi, które pozwolą nam naprawiać usterki w zawieszeniu oraz w układzie hamulcowym. Oto co będzie nam potrzebne:

  • podnośnik hydrauliczny lub dźwignik tłokowy - będzie niezbędny podczas bezpiecznego podnoszenia samochodu. Do większości samochodów osobowych wystarczy nam podnośnik hydrauliczny typu żaba do 2 ton. Jeśli dodatkowo będziemy się zajmować serwisowaniem samochodów sportowych, przyda się nam dodatkowo podnośnik niskoprofilowy. W przypadku samochodów dostawczych musimy mieć w warsztacie podnośnik od 2,5 do 3 ton. Jeśli chcemy się zajmować większymi pojazdami powinniśmy dokupić dźwignik, który podnosi auta do 50 ton.
  • kobyłki - te urządzenia są uzupełnieniem dla podnośników i dźwigników. Można na nich postawić samochód podczas takich napraw jak: wymiana tarcz/klocków hamulcowych, amortyzatorów, wymiana oleju lub innych elementów podwozia samochodu
  • leżanka warsztatowa
  • różne wersje ściągaczy: ściągacz do sprężyn, do łożysk i kół, do tarcz i bębnów
  • niezbędne akcesoria takie jak odrdzewiacze, smary, papiery ścierne, rękawiczki, ściereczki

Wiertarka i szlifierka

Te dwa urządzenia muszą być obowiązkowymi elementami każdego warsztatu samochodowego. Przydają się w wielu sytuacjach - będą niezbędne np. podczas wymiany czujników cofania.

Sprzęt diagnostyczny

Komputer diagnostyczny dla warsztatów powinien znajdować się w każdym profesjonalnym serwisie. To dzięki niemu możemy określić stan techniczny pojazdu i określić jakich napraw pojazd będzie potrzebował. Do urządzeń, które także powinny znajdować się w naszym warsztacie możemy zaliczyć: suwmiarki, mikrometry, średnicówki, szczelinomierze, testery świec żarowych i akumulatorów.

Kompresor

Kompresor sprawdzi się podczas lakierowania pojedynczych elementów samochodu, przedmuchiwania, odkręcania lub przykręcania śrub, czy podczas pompowania kół.

Spawarka

Spawarka to urządzenie, które jest niezbędne podczas prac spawalniczych blacharki samochodowej, tłumików, progu czy podłogi.

Wybierając wyposażenie warsztatu zawsze kierujmy się jakością i wygodą użytkowania. Narzędzia są wizytówką każdego warsztatu, więc jeśli chcemy, by nasze usługi były najwyższej jakości i by tak postrzegali nas klienci, zakup narzędzi i wyposażenia musi być starannie przemyślany.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena