Każdy mechanik otwierający swój własny warsztat samochodowy powinien zdecydować się na profesjonalne wyposażenie. Elementy wyposażenia mogą bowiem decydować o sukcesie lub porażce w samochodowym biznesie. Dlatego poważnie należy podejść do kwestii zakupu sprzętu diagnostycznego.

Data dodania: 2017-04-10

Wyświetleń: 756

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto mieć w warsztacie komputer diagnostyczny?

Brak profesjonalnego sprzętu sprawi, że większość klientów będziemy musieli odsyłać z kwitkiem. Nie jest tajemnicą, że złącza OBD od 2001 roku stały się obowiązkowym wyposażeniem w każdym samochodzie wyprodukowanym na terenie Unii Europejskiej. I właśnie komputer diagnostyczny dla warsztatów pomoże nam wykryć w nich błędy. Za kupnem takiego sprzętu przemawia także fakt, że w ostatnich latach coraz więcej samochodów jest naszpikowanych elektroniką. W najnowszych modelach do wykrycia najprostszych usterek jest potrzebny profesjonalny sprzęt. Mechanicy coraz częściej odkładają na bok śrubokręt i młotek, na rzecz komputera diagnostycznego.

Funkcjonowanie warsztatu bez komputera jest możliwe, jednak wtedy będziemy skazani na obsługę starszych modeli samochodów, a jak wiemy, każdy dąży do tego żeby mieć nowszy samochód. Rezygnacja z zakupu komputera diagnostycznego może nas skazać z czasem na bankructwo.

Jesteśmy więc na etapie zamiaru kupienia tego urządzenia. Nie możemy jednak podjąć pochopnej decyzji. W pierwszej kolejności musimy się zastanowić, jakich działań chcemy się podejmować w warsztacie i do tego dopasować model komputera. Sprawdźmy, czym się kierować przy wyborze tego urządzenia.

Dopasujmy możliwości komputera do naszego warsztatu

Jeśli prowadzimy warsztat, który świadczy szybkie naprawy, nie potrzebujemy komputera diagnostycznego z zaawansowanymi funkcjami. Nie warto przepłacać za możliwości komputera, z których nigdy nie skorzystamy.

Wybór interfejsu

Producenci oferują wyświetlacz, który jest odrębną jednostką lub wersje urządzenia jako przystawki pod komputer PC. Musimy się zastanowić nad tym, co jest dla nas wygodniejsze. Warto też przeanalizować sposób wyświetlania danych. Niektóre parametry będą bardziej czytelne na ekranie monitora niż na mniejszym urządzeniu mobilnym.

Określmy środowisko diagnostyczne

Przed zakupem komputera diagnostycznego musimy się zastanowić, czy swoją ofertę będziemy kierować tylko do właścicieli samochodów osobowych, czy też później działalność rozszerzymy o naprawę i diagnostykę samochodów ciężarowych, motocykli i innych pojazdów użytkowych. Nie każdy interfejs pozwoli nam na sprawdzanie danych zarówno dla samochodów osobowych i przykładowo ciężarowych.

Warianty oprogramowania

Komputery diagnostyczne, oprócz standardowej bazy diagnostycznej, mogą posiadać wiele ważnych, dodatkowych funkcji. Oprogramowanie może zawierać bazę danych technicznych, instrukcje napraw lub dokumentację funkcjonowania podzespołów. Oczywiście oprogramowanie wybieramy pod kątem usług oferowanych w naszym warsztacie.

Opcje dodatkowe

Można zaoszczędzić na późniejszym wyposażaniu warsztatu, decydując się na komputer diagnostyczny z dodatkowymi opcjami. Komputer może mieć wbudowany oscyloskop, multimetr lub dymomierz.


Każdy właściciel warsztatu samochodowego nie powinien mieć wątpliwości, że komputer diagnostyczny dla warsztatów jest urządzeniem niezbędnym. Dzięki temu urządzeniu swoją ofertę możemy skierować do większej grupy klientów. Wyrobimy dobrą opinię o firmie wśród klientów, a to przełoży się na nasze finanse.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena