Projektowanie oświetlenia biurowego jest złożonym procesem, obwarowanym wieloma wytycznymi i przepisami prawa. Konkretne systemy oświetlenia biura i ich wykorzystanie zależy m.in. od stanowiska pracy, usytuowania samego budynku czy systemu pracy (np. zmianowego).

Data dodania: 2017-06-27

Wyświetleń: 1078

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Normy oświetlenia biura

Warunki, które musi spełniać oświetlenie biurowe zostały precyzyjnie określone w polskim prawodawstwie. Regulacje zawarte zostały m.in. w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy, spisanych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz w Polskich Normach. Definicje terminów i kryteriów wymagań dotyczących oświetlenia znaleźć można w Polskiej Normie PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie. Norma PN-EN 12463-1:2011 Światło i oświetlenie dotyczy w oświetlenia miejsca pracy – ze szczególnym uwzględnieniem pracy we wnętrzach.

Oświetlenie do biura i gabinetu

Stanowisko pracy i zakres obowiązków pracownika mają wpływ na wybór systemu oświetlenia biurowego. Normy precyzyjnie określają minimalny poziom natężenia oświetlenia dla stanowisk pracy w biurach. Należy jednak pamiętać o komforcie pracowników, dla których minimalny poziom oświetlenia może okazać się niewystarczający. Normy kształtują się na poziomie:

  • 500 lx – dla osób piszących ręcznie, obsługujących klawiatury, przetwarzających dane czy pracujących na stanowiskach komputerowych. Jest to także wymagany poziom natężenia oświetlenia w salach konferencyjnych, pokojach spotkań i czytelniach.
  • 300 lx – minimalny poziom natężenia światła na recepcjach i w miejscach obsługi dokumentów.
  • 200 lx – stosowane w archiwach i magazynach.

Oświetlenie biurowe LED

Oświetlenie biura może zostać podzielone na dwie kategorie. Oświetlenie główne odpowiedzialne jest za dostarczenie światła dla całej powierzchni biurowej. Oświetlenie punktowe dedykowane jest poszczególnym stanowiskom pracy. Każdy pracownik może mieć indywidualne preferencje (np. dodatkowa lampka biurowa), które należy wziąć pod uwagę. Oczywiście, całość musi spełniać normy i przepisy polskiego prawa.

Przy projektowaniu lub modernizacji oświetlenia biurowego, warto rozważyć implementację oświetlenia biurowego LED. Systemy te wykazują się większą energooszczędnością i wydajnością, a także wartościami ekologicznymi w stosunku do tradycyjnych świetlówek. Wykorzystywanie oświetlenia biurowego sufitowego LED może w pozytywny sposób wpłynąć na wysokość rachunków za energię elektryczną. Rekompensuje to inwestycję w nieco droższy w zakupie system, co, w zależności od powierzchni biurowej, może zwrócić się już nawet po roku eksploatacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena