Nieodłącznym elementem wystroju wymarzonego domku letniskowego jest kominek, który – dosłownie i w przenośni – zapewnia wnętrzu ciepło i dba o niepowtarzalny klimat długich letnich nocy. Jaki kominek wybrać do domku letniskowego, by był piękny, użyteczny, a przede wszystkim - bezpieczny?

Data dodania: 2017-06-13

Wyświetleń: 1229

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kominek w domku letniskowym

Pierwsze pytanie przychodzące na myśl każdemu, kto rozważa umieszczenie kominka w domku letniskowym brzmi: czy kominki tradycyjne w budynku zbudowanym częściowo lub w całości z drewna są bezpieczne? Odpowiedź brzmi: właściwie wykonany kominek, z którego umiejętnie się korzysta jest zupełnie niegroźny i nie stwarza niebezpieczeństwa pożaru. Wiele domów o drewnianej konstrukcji od lat wyposażanych jest w kominki tradycyjne – a dzięki poprawnej eksploatacji i budowie zgodnej z przepisami ich właściciele nieustannie cieszą się wyjątkowym urokiem i ciepłem jakie dają.

Jaki kominek do domku letniskowego wybrać? Najlepiej zamknięty, czyli taki z wkładem lub kasetą kominkową. Zabudowany kominek jest w pełni bezpieczny, nawet gdy nie ma nad nim stałego nadzoru. Można także zdecydować się na kominek otwarty, który jednak będzie wymagał dozoru – jak ognisko, którego iskry mogą zaprószyć ogień. Odpowiedniej pieczy wymaga także gorący żar z kominka, który nie powinien wydostać się poza palenisko.

Bezpieczeństwo przy kominkach zamkniętych gwarantuje właściwie wykonana obudowa, która separuje rozgrzany wkład kominka i elementy palne. Najlepszym rozwiązaniem są tu obudowy wykonane z cegły, kamienia czy kafli ceramicznych. Dodatkowo obudowana powinna być chroniona przed nadmiernym ogrzaniem, dlatego niezbędne jest odprowadzanie z niej ciepła. Wkład musi więc być zamontowany tak, aby zapewnić dopływ powietrza do obudowy z dołu, natomiast u góry mają znajdować się otwory pozwalające wydostać się ciepłu do pomieszczenia.

Decydując się na kominki tradycyjne w domku letniskowym należy przede wszystkim pamiętać,że do ich prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania niezbędny będzie dobry komin. Temperatura dymu wydobywającego się z paleniska to około 500st C, a w szczytowych momentach może wynieść nawet 1000st C. Komin musi więc być odporny na wysoką temperaturę, a do tego szczelny, prowadzony pionowo (aby zagwarantować dobry ciąg), odpowiednio duży (minimum 14x14 cm.), wyprowadzony minimum 60 cm. ponad dach, z zabezpieczonym wylotem oraz spełniający inne warunki zgodne z normą PN-EN 1433.

Mimo, że wybór kominka tradycyjnego na źródło ciepła w domku letniskowym wiąże się z szeregiem zadań i norm które należy spełnić, warto zdecydować się właśnie na niego. Łączy on w sobie funkcję grzewczą i nadaje niepowtarzalny nastrój. Doposażenie kominka w system rozprowadzający ciepłe powietrze pozwala na właściwe ogrzanie całego domku. Kominki tradycyjnie dobrze współpracują z rytmem dnia mieszkańców i można wygodnie korzystać z nich przez cały rok, niezależnie np. od dostawców energii elektrycznej.

Warto zadecydować o budowie kominka już na etapie projektu domku, ponieważ w gotowym domku nie zawsze istnieje możliwość instalacji tradycyjnego pieca ze względu np. na brak miejsca na kanały wentylacyjne. Może wtedy warto zastanowić się nad imitacją kominka, która zadba o wyjątkowy klimat, a ogrzewanie pozostawić innym urządzeniom.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
2 Ocena