Jak prawidłowo szlifować powierzchnie metalowe?
Aby bezpiecznie szlifować, metale musimy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że tego typu obróbka nie będzie najmniejszym problemem, a jej wykonanie przyniesie pożądane efekty.
Odpowiedni sprzęt
Na samym początku należy wybrać odpowiednie narzędzia, co przede wszystkim zależy od tego, jaką powierzchnię szlifujemy. Do powierzchni płaskich idealnie sprawdzą się szlifierki mimośrodowe lub oscylacyjne, które są bardzo wydajne. Najczęściej jednak używane są szlifierki kątowe, przede wszystkim ze względu na niską cenę oraz wygodę użytkowania. Do szlifowania stosuje się tarcze o grubości od 6 do 6,4 mm, których powierzchnia boczna używana jest jako element ścierny. Najlepiej sprawdzą się niewielkie urządzenia, dlatego, że praca na nich nawet przez dłuższy czas nie będzie męcząca, co w przypadku dużych szlifierek może być dość istotnym problemem.
Na co należy uważać?
Trwałość niektórych elementów poddawanych tego typu obróbce może być również narażona. Jest tak m.in. w przypadku stali nierdzewnej, która przy zastosowaniu nieodpowiednich tarczy ściernych (z dodatkami zanieczyszczeń ze stali niestopowych) traci właściwości ochronne, gdyż jest niszczona jej zewnętrzna warstwa. Do takiej stali idealnie sprawdzą się tarcze ścierne wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak cyrkon, czy tlenek aluminium. Nawet dla najtrwalszych tarcz szkodliwa może być wysoka temperatura, dlatego należy stosować niewielkie obroty i umiarkowany docisk, aby uniknąć zniszczenia powierzchni ściernej.
Czym jeszcze można szlifować?
Kolejnym sposobem jest zastosowanie wiertarek wyposażonych w tarcze lub szczotki szlifierskie, jednak poprzez swoją niedużą moc, mogą nie wystarczyć do tego typu obróbki. Mniejsze elementy mogą być szlifowane za pomocą np. szlifierki stołowej. Jeśli ktoś profesjonalnie zajmuje się tego typu obróbką, z pewnością najlepszym wyborem okażą się szlifierki taśmowe i oscylacyjne.
Posiadanie odpowiedniej wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce pozwoli na osiągnięcie zadowalających efektów oraz uniknięcie awarii i innych niepożądanych skutków. Dlatego też warto znać podstawowe zasady, które sprawią, że przejdziemy bezpiecznie przez cały proces szlifowania.