Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lokat o różnych terminach zapadalności, nawet kilkuletnich. Również oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Lokaty posiadają wyższe oprocentowanie niż zwykłe rachunki bankowe (ROR-y). Wpłaconymi na lokatę pieniędzmi nie jest jednak tak łatwo dysponować, jak środkami na koncie bankowym. Dzieje się tak dlatego, że wypłata środków z lokaty przed czasem jej zakończenia wiązać się może z utratą umownych odsetek, a tym samym zysku.
Wiele banków oferuje tzw. lokaty promocyjne, które zazwyczaj wiążą się z wyższym oprocentowaniem. Są jednak pewne pułapki, o których istnieniu warto jest mieć świadomość.
Co się stanie po odnowieniu lokaty promocyjnej?
Lokaty promocyjne mają to do siebie, że bardzo często są automatycznie odnawiane. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ich kontynuacja w większości opiera się na mniej korzystnych warunkach m.in. dużo niższym oprocentowaniu.
Wysokooprocentowane lokaty krótkoterminowe zazwyczaj po upływie określonego w umowie czasu automatycznie zmieniają się w niskooprocentowane lokaty standardowe. Klienci po zorientowaniu się, że dana lokata już nie jest taka opłacalna, mogą zapragnąć wypłacenia zainwestowanych pieniędzy. Wówczas okazać się może, iż wiązać się to będzie z utratą odsetek.
Jakie może być rozwiązanie takiej sytuacji? Lokaty promocyjne to lokaty, na których można najwięcej zarobić. Każdy klient nastawiony na zoptymalizowanie zysku powinien kontrolować czas obowiązywania danej lokaty i tuż przed zakończeniem okresu jej obowiązywania wyszukać kolejną, równie atrakcyjną ofertę. Mało opłacalne jest pozostawianie środków na niskooprocentowanych automatycznie odnowionych lokatach, ponieważ uzyskany zysk rzadko jest współmierny do wielkości zainwestowanych środków.
Kwestia kont oszczędnościowych
Obok kwestii lokat bankowych pojawia się też kwestia kont oszczędnościowych. Zwykłe rachunki osobiste z zasady są nieoprocentowane, a więc przechowywanie na nich pieniędzy nie wiąże się z osiągnięciem żadnego zysku. Dlatego też duża część osób dysponując gotówką, której nie chce "zamrozić" na lokatach bankowych decyduje się na założenie konta oszczędnościowego.
Konto oszczędnościowe pozwala na efektywne pomnażanie środków pieniężnych z jednoczesnym swobodnym dostępem do nich. Jednak podobnie jak w przypadku lokat terminowych, najwyższym oprocentowaniem charakteryzują się konta otwierane w promocji. Zazwyczaj promocja obowiązuje tylko przez kilka pierwszych miesięcy, a następnie oprocentowanie zmniejsza się do standardowego poziomu.
Co wybrać - lokatę czy konto oszczędnościowe?
Lokata bankowa oraz konto oszczędnościowe stanowią dwa alternatywne produkty bankowe służące do bezpiecznego pomnażania zgromadzonego kapitału. Lokata zazwyczaj ma z góry określony czas obowiązywania, z czym nie spotkamy się w przypadku konta oszczędnościowego. Zaletą lokaty terminowej, zwłaszcza tej zawartej w promocji, jest wyższe oprocentowanie. Konto oszczędnościowe zaś charakteryzuje się większą płynnością środków, którymi klient może swobodniej dysponować.