Sposobów na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, jest kilka. Jednym z nich, jest zamontowanie termostatu grzejnikowego. W tym artykule pokrótce wyjaśnimy, czym jest i jak działa termostat grzejnikowy.

Data dodania: 2017-04-04

Wyświetleń: 819

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Termostat grzejnikowy - czym jest i do czego go wykorzystać?

W większości domów do ogrzewania ciągle używa się grzejników. Tylko nieliczni decydują się na ogrzewanie podłogowe. Grzejniki oddają ciepło pomieszczeń, w których się znajdują dzięki gorącej wodzie, która przepływa w ich wnętrzu. Termostat grzejnikowy pozwala zmniejszać lub zwiększać ilość wody w grzejniku, dzięki temu możliwe jest sterowanie temperaturą. Tym samym, możemy również wpływać na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Decydując się na zakup grzejnika, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jest możliwa jego regulacja przy pomocy termostatu. Większość grzejników płytowych, podłączanych z boku i dołu, ma fabrycznie na wyposażeniu termostatyczną wkładkę zaworową. Wybierając ten typ grzejnika, wystarczy jedynie zakup głowicy termostatycznej, która potocznie jest właśnie zwana termostatem. W przypadku kiedy zdecydujemy się na grzejnik podłączany z boku, będziemy musieli dokupić zarówno wkładkę zaworową, jak i głowicę.
Dzięki tym dwóm elementom możliwe jest ustalenie, w jakim zakresie temperatur ma działać dany grzejnik. Jeżeli więc pomieszczenie się ochłodzi, grzejnik sam zadba o to, by puścić więcej wody. Kiedy z kolei w pomieszczeniu będzie już zbyt gorąco, odetnie on lub zmniejszy dopływ ciepłej wody. Najnowsze modele termostatów grzejnikowych są bardzo dokładne i to właśnie dzięki ich dokładności możliwe jest oszczędzanie na ogrzewaniu.

Jeżeli więc chcemy nieco zaoszczędzić, warto np. zmniejszyć temperaturę ogrzewania w nocy o ok. 4 stopnie. Nie dość, że obniżmy tym nasze rachunki, to dodatkowo zadbamy o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Temperaturę warto również obniżyć, kiedy dom stoi pusty np. kiedy wychodzimy do pracy. Wbrew pozorom tego typu działania potrafią przynieść stosunkowo duże oszczędności w skali miesiąca.

Na koniec warto również wspomnieć, że w przypadku domów bardzo ważnym czynnikiem, który przyczynia się do obniżenia rachunków, jest także odpowiednia izolacja poddasza i ścian. Jeżeli nasz dom jest źle ocieplony, będzie z niego uciekało dużo ciepła, a tym samym będziemy zmuszeni bardziej go ogrzewać. Przez to nasze rachunki za ogrzewanie, raczej nie będą należeć do najniższych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena