Film, większości z nas kojarzy się przede wszystkim z obrazem. Najczęściej porównywany jest do fotografii w stwierdzeniach, że
film to taka ruchoma fotografia. W mojej ocenie tego typu określenia są bardzo, ale to bardzo mylne biorąc pod uwagę fakt, jak dużo pracy wkładane jest w film, aby został nakręcony w sposób przynajmniej prawidłowy. Już całkowicie pomijając temat sprzętu, który swoją drogą nie musi być tym z najwyższej półki(o czym możesz przeczytać
tutaj).
W mojej ocenie produkcja filmowa to przede wszystkim dźwięk - nie zawsze muzyka, albo odgłosy towarzyszące danej scenie - ale również cisza, która ma znaczenie fonetyczne i zalicza się do części dźwiękowej filmu.
Podsumowując wstęp, przypominam, że film jest obrazem audio-wizualnym.
Dźwięk w filmie stanowi zdecydowanie główną rolę w budowaniu emocji, czy relacji z odbiorcą. Muzyka działa na człowieka bardzo silnie, co zostało potwierdzone ostatnimi "badaniami" prowadzonymi przez Karola Paciorka (taka insynuacja mała). I to dlatego, że dźwięk jest tak istotny dla odbiorcy filmu, każdy, kto profesjonalnie zajmuje się tą branżą inwestuje duże nakłady finansowe w zapewnienie swoim produkcjom, jak najlepszego, jak najczystszego dźwięku. Nie ma w tym nic nietypowego, szczególnie porównując filmy zamieszczane na youtube, które nagrane w hali, ze słabym osprzętem dźwiękowym praktycznie nie brzmią. Ciche, albo zaszumione głosy, czy źle dobrana muzyka całkowicie odbiera produkcji filmowej jego podstawową wartość.
Rejestratory dźwięku wykorzystywane są zawsze, aby uzyskać jak najlepszej jakości dźwięk w danej produkcji. Sposób prezentacji elementów audio jest bardzo znaczący, dlatego większość rejestratorów profesjonalnych pozwala ludziom w prosty sposób zapisywać kilka ścieżek dźwiękowych (np. z wbudowanych mikrofonów, mikrofonów podłączonych zewnętrzne, czy mikserów dźwięku). Dzięki takim zapisom, osoba korzystająca z profesjonalnego osprzętu dźwiękowego ma gwarancję otrzymania dobrego dźwięku do swojej produkcji filmowej. Często jest to podstawa podstaw podczas profesjonalnej produkcji filmowej.
Czy sam mikrofon nie wystarczy do stworzenia dobrego udźwiękowienia w filmie?
Często sam mikrofon, porządny naturalnie jest w stanie zagwarantować dobry dźwięk, jednak w przypadku zmiennych takich jak kamera/aparat, którymi nagrywane jest wideo dźwięk z tego samego mikrofonu może się różnić. Dzieje się tak, dlatego, że producenci sprzętów filmowych stosują różne oprogramowanie, różne softy do swoich produktów, które różnie analizują otrzymywany sygnał dźwiękowy. Dlatego w produkcjach, które wymagają maksymalnie dobrego i solidnego dźwięku, stosowane są rejestratory, gwarantujące maksymalną powtarzalność.
Osoby szczególnie zainteresowane zagadnieniem dźwięku w filmach zachęcam do śledzenia for filmowych, na których specjaliści bardzo szczegółowo opisują tematy dźwiękowe. To znajdują się tam solidne porcje wiedzy, które umiejętnie wykorzystane mogą naprawdę w dużym stopniu wpłynąć na jakość Waszych produkcji filmowych!